Turczynow ujawnił przyczynę odwołania wizyty Łukaszenki w Rosji w ramach ćwiczeń „Zapad 2017”

Turczynow ujawnił przyczynę odwołania wizyty Łukaszenki w Rosji w ramach ćwiczeń „Zapad 2017”
Turczynow oświadczył, że Łukaszenka odwołał swoją wizytę w Rosji z powodu zuchwałego zachowania rosyjskich wojskowych.

Rzeczywista liczebność zaangażowanych w rosyjsko-białoruskie manewry „Zapad 2017” sił zbrojnych i wojsk jest o wiele większa od oficjalnie ogłoszonej, a prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka odwołał swoją wizytę w Rosji z powodu zuchwałego zachowania rosyjskich wojskowych wobec obywateli Białorusi.

Powiedział o tym sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksandr Turczynow, powołując się na służbę prasową organizacji.

„Aktywna faza tych ćwiczeń odbywa się jednocześnie na sześciu poligonach wojskowych Federacji Rosyjskiej i pięciu poligonach wojskowych Republiki Białorusi, co daje możliwość ukrycia rzeczywistej skali zaangażowania wojsk (sił), znacznie przekraczającej oficjalnie ogłoszoną”, – powiedział Turczynow.

Zaznaczył, że według stanu na dzień 19 września rzeczywistą liczbę uczestników wszystkich przedsięwzięć realizowanych w ramach ćwiczeń „Zapad 2017” szacuje się na 120 tysięcy osób, ponad 10 tysięcy jednostek sprzętu bojowego, około 100 samolotów i około 40 statków/okrętów podwodnych różnej klasy.

Przewodniczący RBNiO stwierdził również, że w finałowej części ćwiczeń planowano wspólną wizytę prezydentów Rosji i Białorusi na jednym z poligonów na terenie Rosji.

„Jednak ze względu na wzrost nastrojów protestacyjnych na Białorusi, związanych z przeprowadzeniem ćwiczeń »Zapad 2017« i zuchwałym zachowaniem rosyjskich żołnierzy wobec obywateli Białorusi, prezydent Łukaszenka odwołał swoją podróż do Rosji i postanowił obserwować ćwiczenia wyłącznie na poligonie na Białorusi”, – powiedział Turczynow.

Artykuły powiązane