Poroszenko poprosił podczas Rady Bezpieczeństwa ONZ o wprowadzenie na Ukrainę sił pokojowych

Poroszenko poprosił podczas Rady Bezpieczeństwa ONZ o wprowadzenie na Ukrainę sił pokojowych
Prezydent Petro Poroszenko poprosił podczas Rady Bezpieczeństwa ONZ o wprowadzenie na Ukrainę sił pokojowych – im szybciej, tym lepiej.

W swoim przemówieniu prezydent przypomniał, że Ukraina aktywnie uczestniczyła w wielu misjach pokojowych od Bałkanów do Afryki, a teraz sama takiej potrzebuje.

Prezydent podkreślił, że trzyletnia rosyjska agresja kosztowała życie ponad 10 tysięcy ludzi. Ponad 25 tysięcy osób zostało rannych, a 1,8 mln – zmuszonych do opuszczenia swoich domów. Na Donbasie mają miejsce prześladowania za inne wyznanie lub inny język. „Jeśli tragedia na taką skalę nie wymaga misji pokojowej, to jaka wymaga?”, – powiedział Poroszenko.

„Proszę pozwolić mi również potwierdzić prośbę do sekretarza generalnego o realizację swoich uprawnień zgodnie ze statutem i skierowanie na Ukrainę misji ds. oceny technicznej”, – dodał prezydent. Poroszenko powiedział, że na podstawie analizy takiej misji technicznej Rada Bezpieczeństwa ONZ powinna opracować i zaprezentować podczas obrad możliwe warianty wprowadzenia na Donbas sił pokojowych.

Poroszenko powiedział również, że do efektywnej pracy misji i uregulowania sytuacji niezbędne jest wycofanie z Ukrainy całego zagranicznego personelu wojskowego, najemników, ich broni i sprzętu. Musi zostać zapewniona międzynarodowa kontrola nad niekontrolowanym odcinkiem ukraińsko-rosyjskiej granicy państwowej.

Szef państwa podkreślił, że wprowadzenie na Donbas operacji pokojowej powinno przywrócić sprawiedliwość, a nie zamrozić konflikt i „scementować” okupację.

Przypominamy, że Ukraina już od dwóch lat prosi o wprowadzenie na Donbas misji pokojowej.

Na początku marca 2015 roku prezydent Petro Poroszenko podpisał dekret o apelu do Rady Bezpieczeństwa ONZ z prośbą o wprowadzenie na Donbas sił pokojowych. Dokument spowodował uprawomocnienie orzeczenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy „O apelu do Organizacji Narodów Zjednoczonych i Unii Europejskiej w sprawie wprowadzenia na teren Ukrainy międzynarodowej operacji utrzymania pokoju i bezpieczeństwa”.

W czerwcu 2015 roku została uchwalona ustawa regulująca kwestie prowadzenia na terytorium Ukrainy międzynarodowej operacji ds. utrzymania pokoju i bezpieczeństwa w części dotyczącej rozszerzenia podstaw do przyjmowania i pobytu jednostek sił zbrojnych innych państw na terytorium Ukrainy.

Artykuły powiązane