Premier Polski wystąpiła przeciwko łagodzeniu sankcji wobec Rosji do pełnej realizacji porozumień z Mińska

Premier Polski wystąpiła przeciwko łagodzeniu sankcji wobec Rosji do pełnej realizacji porozumień z Mińska foto: twitter.com/premierrp
Bułgarski premier potwierdził gotowość dążenia do zniesienia sankcji przeciwko Federacji Rosyjskiej.

Premier Polski Beata Szydło oświadczyła, że Warszawa sprzeciwia się zniesieniu sankcji wobec Rosji, dopóki Moskwa nie wywiąże się z porozumień z Mińska.

Z takim wnioskiem wystąpiła podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Bułgarii Bojko Borisowem w Sofii, przekazuje Gazeraprawna.pl.

„Polska jest przeciwnikiem zniesienia sankcji wobec Rosji. Stoimy na stanowisku, że dopóki Rosja nie wywiąże się z zobowiązań mińskich, nie może być mowy o zniesieniu wobec niej sankcji”, - podkreśliła Szydło.

Zaznaczyła również, że Polska wraz z krajami bałtyckimi „jest bardzo zaniepokojona działaniami Rosji na Ukrainie”.

Według szefowej polskiego rządu, „dla Polski zabezpieczenie wschodniej granicy jest priorytetem”, dlatego obecność wojsk NATO na jej terenie ma bardzo duże znaczenie.

Szydło podkreśliła, że Polska jest również zaniepokojona rosyjsko-białoruskimi ćwiczeniami „Zapad-2017”, które odbywają się w pobliżu jej granic.

Premier Bułgarii Bojko Borysow powiedział, że podczas ostatniego posiedzenia Rady UE toczył spór z Beatą Szydło na temat sankcji przeciwko Federacji Rosyjskiej. „Każdy kraj ma prawo do swojej opinii i liczy się z zewnętrznymi i wewnętrznymi zagrożeniami”, - powiedział bułgarski premier.

Według Bojko, w tej kwestii trzeba „znaleźć pragmatyczne rozwiązanie, bo dla Bułgarii jest to ważne”.

„Na ten temat będziemy rozmawiać”, - powiedział Borysow.

Wcześniej Borysow oświadczył, że Bułgaria zamierza dążyć do łagodzenia sankcji wobec Rosji w czasie swojej prezydencji w UE.

Artykuły powiązane