Poroszenko o spotkaniu z Trumpem: Poczuliśmy prawdziwe ramię przyjaciela

Poroszenko o spotkaniu z Trumpem: Poczuliśmy prawdziwe ramię przyjaciela
Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko bardzo pozytywnie ocenił rezultaty spotkania z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem i jego zespołem.

Powiedział o tym podczas briefingu dla ukraińskich dziennikarzy po rozmowach w Nowym Jorku, przekazuje własny korespondent Ukrinformu.

„Mogę powiedzieć, że spotkanie, które trwało godzinę (zamiast 30 minut według harmonogramu – red.) było bardzo produktywne. Poczuliśmy prawdziwe ramię naszego przyjaciela i partnera. Mogę powiedzieć, że jako prezydent jestem bardzo zadowolony z obecnego, bezprecedensowego poziomu współpracy między Ukrainą i Stanami Zjednoczonymi Ameryki”, – powiedział szef państwa ukraińskiego.

W związku z tym podkreślił pozytywny wynik negocjacji w kilku aspektach.

Po pierwsze, jak mówi, „bardzo ważne było, by usłyszeć o pełnym, bardzo potężnym poparciu dla reform, które mają miejsce na Ukrainie, a także o pozytywnej ocenie wyników, które dzięki tym reformom osiągnięto”. Prezydent poinformował również, że dwustronna współpraca w ramach wsparcia reform „będzie skutecznie kontynuowana”.

Po drugie, podkreślił Poroszenko, odbyła się „bardzo żywa i szczegółowa dyskusja” na temat przyszłych aspektów współpracy Ukrainy i USA. „Umówiliśmy się, że naszym głównym celem jest deokupacja (Ukrainy – red.), odbudowanie suwerenności i jak najszybsze przyniesienie pokoju na ziemię ukraińską”, – podkreślił szef państwa.

Po trzecie, powiedział, odbyła się szczegółowa dyskusja na temat współpracy gospodarczej. „Szczególnie miło jest zauważyć ogromny sukces w kwestii pierwszego rozmieszczenia ukraińskiej, suwerennej obligacji na światowych rynkach oraz duży popyt na ukraińskie papiery wartościowe. Osoby inwestujące w dolarach głosują za sukcesem i zaufaniem do ukraińskich reform”, – podkreślił szef państwa.

Zaakcentował, że dużą część tych inwestorów stanowiły amerykańskie firmy. „Jest to również forma zaufania i wiary w sukces ukraińskich reform, nie tylko ze strony amerykańskich władz, ale też ze strony amerykańskich firm”, – zaznaczył Prezydent.

Ponadto jego zdaniem bardzo ważna jest „ogólna wizja nowej jakości współpracy” w sektorze bezpieczeństwa między Ukrainą i USA. „Omówiliśmy szczegółowo wszystkie kierunki rozszerzenia tej współpracy, począwszy od współpracy z akademią wojskową w West Point, którą odwiedziliśmy kilka dni temu, a skończywszy na współpracy Ministerstwem Obrony USA i innymi resortami”, – powiedział Poroszenko.

Artykuły powiązane