„Ruch Nowych Sił” nalega na wszczęcie postępowania w sprawie sfałszowania dokumentów o pozbawieniu Saakaszwilego obywatelstwa Ukrainy

„Ruch Nowych Sił” nalega na wszczęcie postępowania w sprawie sfałszowania dokumentów o pozbawieniu Saakaszwilego obywatelstwa Ukrainy
Partia „Ruch Nowych Sił” Micheila Saakaszwilego domaga się zarejestrowania i poprowadzenia postępowania karnego w sprawie sfałszowanie dokumentów o pozbawieniu M. Saakaszwilego obywatelstwa Ukrainy, a także śledztwa w sprawie sytuacji na przejściu granicznym „Szeginie” (obwód lwowski).

„Żądamy zarejestrowania i przeprowadzenia postępowania w sprawie sfałszowania dokumentów dotyczących orzeczenia o pozbawieniu Micheila Saakaszwilego obywatelstwa. Domagamy się również zbadania sprawy nielegalnego zatrzymania pociągu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jak również sprawy organizacji przyjazdu »tituszek« oraz stworzenia prawdziwej, zorganizowanej grupy przestępczej, która chciała pobić cywilów i groziła naszym działaczom nożem”, – napisał członek partii „Ruch Nowych Sił” Dawid Sakwarelidze na swojej stronie na Facebooku w czwartek wieczorem, przekazuje "Interfax-Ukraina

Ponadto, jak mówi, partia domaga się zbadania „sprawy kierownictwa przejścia granicznego »Szeginie«”.

„Przesłuchać jako świadków dyrektora »Ukrzaliznyci« szefa policji, ministra infrastruktury i wszystkich członków komisji obywatelskiej, którzy kierowali się nielegalnym rozkazem”, – przedstawił pozostałe wymagania D. Sakwarelidze.

Podkreślił przy tym, że nie ma złudzeń na temat postępowań w takich sprawach, jednak „prosi przynajmniej o ich zarejestrowanie”.

Jak poinformowano, w lipcu prezydent Ukrainy Petro Poroszenko pozbawił Micheila Saakaszwilego ukraińskiego obywatelstwa. 10 września Saakaszwili przekroczył polsko-ukraińską granicę w otoczeniu zwolenników, którzy tak naprawdę przedarli się przez granicę. Podczas incydentu ucierpiało 13 policjantów i 9 funkcjonariuszy straży granicznej.

Państwowa Służba Graniczna Ukrainy złożyła 69 protokołów na podstawie art. 204-1 Kodeksu wykroczeń administracyjnych („Nielegalne przekroczenie lub usiłowanie nielegalnego przekroczenia granicy państwowej”). 14 uczestników wydarzeń (4 dziennikarze i 10 cudzoziemców) wróciło na przejście graniczne, gdzie podpisali oni odpowiednie dokumenty. Protokół został również odczytany przed Micheilem Saakaszwilim.

12 września we Lwowie pracownicy Państwowej Służby Granicznej wręczyli M. Saakaszwilemu protokół o nielegalnym przekraczaniu granicy. Polityk podpisał go ze swoimi uwagami.

18 września przesłuchania w sprawie protokołu Państwowej Służby Granicznej Ukrainy o nielegalnym przekroczeniu granicy Ukrainy przez M. Saakaszwilego zostały przeniesione na 22 września.

Artykuły powiązane