Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy po trzeciej próbie wybrało nowego przewodniczącego

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy po trzeciej próbie wybrało nowego przewodniczącego
Nowym przewodniczącym Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy ogłoszono deputowaną z Cypru Stellę Kyriakides.

Ostatni etap wyborów odbył się we wtorek, 10 października, podczas jesiennej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, która odbywa się w dniach 9-13 października w Strasburgu.

Na Kyriakides głosy oddało 132 deputowanych. Jej przeciwnika, deputowanego z Litwy Emanuelisa Zingerisa, poparło 84 członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Oboje kandydatów reprezentuje Europejską Partię Ludową.

Nowo wybrany przewodniczący będzie pełnić obowiązki na tym stanowisku do zimowej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, która odbędzie się w dniach 22-26 stycznia 2018 roku.

Jak informowaliśmy wcześniej, poprzedni przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, hiszpański senator Pedro Agramunt, podał się do dymisji rzekomo ze względu na stan zdrowia. Równocześnie głównym powodem rezygnacji ze stanowiska były związki hiszpańskiego polityka z rosyjskimi kręgami politycznymi. W marcu 2017 roku Agramunt udał się do Syrii w składzie delegacji Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej samolotem rosyjskiego Ministerstwa Obrony, nie mając na to mandatu, uprawnień i zgody Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Z inicjatywy i dzięki aktywnej pozycji ukraińskiej delegacji ogłoszono wotum nieufności w stosunku do Agramunta i odsunięcie go od wykonywania obowiązków przewodniczącego Zgromadzenia.

Artykuły powiązane