Prezydent Czech proponuje wypłacić Ukrainie odszkodowanie za aneksję Krymu

Prezydent Czech proponuje wypłacić Ukrainie odszkodowanie za aneksję Krymu
Miloš Zeman uważa zaanektowanie przez Rosję Krymu za już „zakończoną transakcję”.

Jeśli Ukraina nie zgodzi się na odszkodowanie, rozpocznie się europejska wojna, jest przekonany Zeman.

Prezydent Czech Miloš Zeman uważa zaanektowanie przez Rosję Krymu za „zakończoną sprawę” i proponuje rozwiązać go za pomocą wypłacenia Ukrainie rekompensaty.

Utratę półwyspu można zrekompensować Ukrainie w formie finansowej lub za pomocą ropy naftowej i gazu, powiedział Zeman w Strasburgu podczas przemowy do posłów Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, informuje „Europejska Prawda”.

Prezydent Czech uznał niezgodność aneksji Krymu z prawem, stwierdził jednak, że problem ten jest już rozwiązany: „Krym to aneksja, bez wątpienia. To zakończona sprawa”.

Jak mówi, w przypadku braku zgody Ukrainy na odszkodowanie rozpocznie się „europejska wojna”.

„Jeśli chcemy odebrać Krym i zwrócić go Ukrainie, będzie to oznaczać europejską wojnę” , – zacytował Zeman byłego niemieckiego prezydenta Joachima Gaucka.

„Musimy uniknąć europejskiej wojny i trzeba to zrozumieć”, – zwrócił się lider Czech do posłów.

Premier Czech Bohuslav Sobótka na swoim Twitterze stwierdził, że wypowiedzi prezydenta kraju Miloša Zemana w Radzie Europy nie są zgodne z czeską polityką zagraniczną.

"Wystąpienie Zemana w Radzie Europy było w całkowitym kontraście z naszą polityką zagraniczną, a prezydent nie miał mandatu od czeskiego rządu. Czechy szanują prawo międzynarodowe. Sankcje UE wobec Rosji są przywiązane do realizacji mińskich umów, bez wykonywania tych porozumień nie można ich anulować" — napisał Sobótka.

Duma Państwowa Federacji Rorsyjskiej nie poparła pomysłu prezydenta Czech o odszkodowaniu dla Ukrainy za aneksję Krymu. Stanowisko Zemana odnośnie przynależności Krymu jest mile widziane, jednak stawiać kwestię odszkodowania dla Ukrainy nie jest prawidłowym, przekazuje TASS.

Zdaniem przewodniczącego Komitetu Dumy Państwowej FR ds. Międzynarodowych Leonida Słuckiego, propozycja Czech nie wytrzymuje krytyki. Podkreślił on, że Rosja nie zamierza nikomu nic płacić.

Słucki powiedział, że Krym to nie przedmiot dla handlu i zjednoczenie Półwyspu z Rosją stało się na podstawie bezpośredniego wyrażenia woli ludu, a nie w drodze kupna-sprzedaży.

Ambasador Ukrainy w Czechach Jewhen Perebyjnis poinformował, że ukraińska ambasada w Pradze dostaje dziesiątki wiadomości z przeprosinami i słowami wsparcia.

"Chcę podziękować dziesiątkom Czechów, często zupełnie nieznanych ludzi, którzy dzisiaj przysłali do Ambasady słowa wsparcia i... przeprosiny. Ja dobrze wiem, że miliony czeskich przyjaciół jest solidarnych z Ukraińcami w naszej walce przeciwko rosyjskiemu agresorowi i okupantowi.  Inaczej być nie może w kraju, którego naród dał światu Václava Havla" — napisał Perebyjnis.

Warto w tym miejsciu nadmienić, że kilka dni temu prezydent Miloš Zeman zdementował informację o tym, jakoby ostatnio mniej spożywał napojów alkoholowych.

Artykuły powiązane