środa, 11 październik 2017 15:19

Szef MSZ Węgier zagroził Ukrainie sankcjami UE z powodu ustawy o szkolnictwie

Węgry będą domagać się nałożenia przez Unię Europejską sankcji na Ukrainę w przypadku, gdy ustawa o oświacie nie zostanie odwołana.
Oświadczył o tym minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó, występując w Budapeszcie, informuje „Radio Wolna Europa”.

„Będziemy walczyć do końca o odwołanie przez Ukrainę tej ustawy... W tej sprawie nie może być kompromisu”, — powiedział Szijjártó.

Jego zdaniem, ustawa o szkolnictwie naruszyła Umowę o stowarzyszeniu między Ukrainą i UE w zakresie przestrzegania praw mniejszości narodowych, a Węgry zainicjują procedurę rewizji Umowy na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE, które odbędzie się w Luksemburgu w dniu 16 października.

Szijjártó dodał, że w przypadku, jeśli Ukraina nie podejmie niezbędnych kroków, mogą być zastosowane w stosunku do niej sankcje karne UE, które wpłyną na sferę handlu.

Wcześniej informowaliśmy, że Péter Szijjártó oświadczył, że dopóki skandaliczna ustawa obowiązuje, strona węgierska nie wesprze ani jednej ukraińskiej inicjatywy i ani jednej ważnej dla Ukrainy sprawy na arenie międzynarodowej.

 

Praca w Polsce