czwartek, 12 październik 2017 12:17

Ukraina wystosowała notę protestacyjną z powodu planów przeprowadzenia w Budapeszcie akcji „Samostanowienie dla Zakarpacia”

Budapeszt postanowił wesprzeć separatyzm na Zakarpaciu. Klimkin odpowiedział notą protestacyjną.

Ukraińskie MSZ wystosowało notę protestacyjną do MSZ Węgier z żądaniem zablokowania zaplanowanej na 13 października w Budapeszcie akcji pod hasłem „Samostanowienie dla Zakarpacia”.

„Węgierskie MSZ poinformowało naszą ambasadę o akcji zaplanowanej na 13.10 pod hasłem »Samostanowienie dla Zakarpacia«. Czyli co, Budapeszt wspiera separatyzm? Natychmiast wystosowałem notę protestacyjną z żądaniem zablokowania tej prowokacji!”, – napisał minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin na Twitterze.

Przy tym Klimkin wyraził przekonanie, że Węgry również w przyszłości będą szanować integralność terytorialną Ukrainy, przekazuje ZN.ua.

Jak informowaliśmy wcześniej, 28 września na Ukrainie weszła w życie ustawa „O edukacji”. Zgodnie z artykułem 7 ustawy, począwszy od 1 września 2018 roku dzieci w przedszkolu i szkole podstawowej będą mogły być kształcone w języku mniejszości narodowej, przy tym równolegle ucząc się języka państwowego. Od 5 klasy dzieci będą zaczynać naukę w języku państwowym, a język mniejszości narodowej zgłębiać jako osobny przedmiot. Jeśli język mniejszości narodowej należy do języków Unii Europejskiej, to będzie możliwe nauczanie w nim jednego lub kilku przedmiotów.

26 września Ministerstwo Spraw Zagranicznych Węgier poinformowało o zamiarze blokowania zbliżenia Ukrainy z UE z powodu ustawy o oświacie. Klimkin zawiadomił o zamiarze zorganizowania w najbliższym czasie spotkania z ministrem spraw zagranicznych Węgier w Budapeszcie w celu przeprowadzenia dyskusji na temat ustawy „O edukacji”.

 

Praca w Polsce