czwartek, 12 październik 2017 16:02

Poroszenko oświadczył, że Ukraina nie zamierza odnawiać nuklearnego arsenału kraju

W 1994 roku Ukraina straciła status państwa jądrowego.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podczas przemówienia na posiedzeniu Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (ZPRE) oświadczył, że Ukraina nie zamierza odnawiać swojego arsenału jądrowego. Powiedział on o tym podczas przemówienia na posiedzeniu ZPRE, przekazuje kanał telewizyjny „112 Ukraina”.

„Po nielegalnej aneksji Krymu Rosja całkowicie naruszyła system, którego działanie skończyło się po II wojnie Światowej. Ponadto Rosja wraz z Wielką Brytanią, USA, Francją i Chinami były gwarantami naszej suwerenności i integralności terytorialnej w ramach memorandum budapeszteńskiego, gdy Ukraina oddała drugi pod względem wielkości arsenał nuklearny. Gdybyśmy go nie oddali, czy myślicie, że Rosja by na nas napadła? Oczywiście, że nie. Nie chcemy jednak odnowienia arsenału. Nie. Wręcz przeciwnie, uważamy, że system nierozprzestrzeniania to droga do globalnego bezpieczeństwa. To kolejny powód, dlaczego potrzebujemy jedności i solidarności na świecie”, – powiedział Poroszenko.

Jak podkreślono, Ukraina do 1996 roku posiadała broń jądrową. Podpisując memorandum budapesztańskie z 1994 roku, Ukraina straciła status państwa jądrowego. Dokument zakładał gwarancję suwerenności i bezpieczeństwa Ukrainy.

 

Praca w Polsce