Komitet Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy odmówił Rosjanom powrotu – Kułeba

Komitet Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy odmówił Rosjanom powrotu – Kułeba
Podczas posiedzenia wspólnego komitetu Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy i Komitetu Ministrów nie udało się utworzyć grupy roboczej, mającej szukać drogi reformy RE, która pozwoliłaby Rosji na powrót.

Przedstawiciel Ukrainy w Radzie Europy Dmytro Kułeba poinformował o tym na Facebooku.

„Raport (dający możliwość anulacji politycznych sankcji wobec Federacji Rosyjskiej – red.) przewidywał przeprowadzenie posiedzenia wspólnego komitetu Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy i Komitetu Ministrów (КМRЕ). Oznacza to, że ambasadorowie zasiadają razem z posłami. Należy na nim podjąć decyzję o utworzeniu grupy roboczej, mającej szukać drogi reformy RE, która pozwoliłaby Rosji na powrót. Według scenariusza adwokatów Rosji nawet fakt utworzenia grupy roboczej powinien stać się sygnałem dla Moskwy i wszystkich, którzy jeszcze nie określili się w RE: jesteśmy gotowi negocjować, szukamy rozwiązania”, – napisał.

„To spotkanie właśnie się zakończyło. Stanowisko rządu Ukrainy: nie ma warunków na powrót Rosji, nie ma potrzeby tworzenia grup roboczych, dialog między Komitetem Ministrów i Zgromadzeniem może mieć miejsce wyłącznie w dostępnych formatach. Nasi partnerzy byli bardziej dyplomatyczni, ale też nie poparli utworzenia grupy. Ambasador Rosji i niektórzy inni ambasadorowie opowiedzieli się za utworzeniem tej grupy”, – dodał Kułeba.

Jak mówi, ukraińscy delegaci wraz z partnerami zagłuszyli inicjatywy Rosji.

„Nie będzie grupy roboczej. Każdy organ będzie kontynuować dyskusje niezależnie, przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy będzie prowadzić dwustronny dialog z przewodniczącym КМRЕ, a w styczniu 2018 pojawimy się na kolejnym posiedzeniu wspólnego komitetu. Obraz dla adwokatów Rosji się zepsuł. Ale na pewno będą walczyć, jak tylko będą umieli”, – napisał Kułeba.

Jak wiadomo, w środę 11 października Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy zdecydowaną większością głosów przyjęło orzeczenie, mające na celu zniesienie sankcji politycznych z Federacji Rosyjskiej.

Jego projekt przygotował nowo wybrany przewodniczący Zgromadzenia Michele Nicoletti.

Prawie wszystkie poprawki, zaproponowane przez ukraińską delegację, zostały odrzucone. W tekście orzeczenia pozostała między innymi norma mówiąca, że Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy i Komitet Ministrów (organ wykonawczy Rady Europy) powinny „zharmonizować zasady uczestnictwa i reprezentacji państw członkowskich w obu organach statutowych”.

Artykuły powiązane