poniedziałek, 16 październik 2017 14:23

Sebastian Kurz na stanowisku kanclerza Austrii to dobra wiadomość dla Ukrainy – ambasador

Jednogłośne zwycięstwo w wyborach w Austrii 31-letniego ministra spraw zagranicznych Sebastian Kurza jest dobrą wiadomością dla Ukrainy.

Jak poinformował w komentarzu dla LB.ua ambasador Ukrainy w Austrii Ołeksandr Szczerba, jest on zaznajomiony z problematyką Ukrainy.

„Objęcie przez Kurza stanowiska kanclerza to dobra wiadomość dla Ukrainy. Jest on zaznajomiony z naszą problematyką, wielokrotnie odwiedzał Ukrainę, w tym linię rozgraniczającą”, - powiedział dyplomata.

Przy tym pojawia się pytanie, z kim Kurz stworzy koalicję. „Wygląda na to, że partia Kurza jest zmęczona wielką koalicją z socjaldemokratami i upatruje przyszłych partnerów w prawych populistach z Wolnościowej Partii Austrii. Jeśli tak, to problem będzie polegała na tym, jak zostaną rozdzielone teki ministrów. W każdym razie można wyjść z założenia, że koalicyjne negocjacje będą trwać długo”, - mówi Szczerba.

„Osobiście nie spodziewam się radykalnych zmian w polityce zagranicznej Austrii. Ale aby wysunąć ostateczne wnioski należy obserwować formowanie rządu i jego pierwsze kroki”, - podkreślił ambasador Ukrainy.

Po wyborach do parlamentu Austrii, które odbyły się niedzielę 15 października, prowadzi Austriacka Partia Ludowa (APL), na czele z obecnym ministrem spraw zagranicznych kraju Sebastianem Kurzem w wynikiem 30,2% głosów. Na drugim miejscu znajdują się eurosceptycy z prawej Wolnościowej Partii Austrii (WPA), która pod koniec 2016 roku była partnerem „Jednej Rosji”. Według wstępnych danych, udało im się uzyskać poparcie 26,8% głosujących.

Wybory do izby niższej parlamentu austriackiego - Rady Narodowej - wyznaczono przedterminowo na 15 października, ponieważ w maju bieżącego roku rozpadła się koalicja rządowa Socjaldemokratycznej Partii Austrii i Austriackiej Partii Ludowej.

 

Praca w Polsce