czwartek, 19 październik 2017 13:19

Ksenia Sobczak poinformowała o udziale w wyborach prezydenckich w Rosji w 2018 roku

Dziennikarka telewizyjna i córka mera Moskwy Ksenia Sobczak poinformowała o planach kandydowania w wyborach na urząd prezydenta Rosji w 2018 roku.

Jej list 18 października opublikowała gazeta „Wiedomosti”.

„Zdając sobie sprawę z ryzyka i niesamowitej złożoności takiego zadania, stwierdziłam, że mój udział w wyborach prezydenckich naprawdę może być krokiem na drodze ku tak niezbędnym naszemu krajowi transformacjom”, — oświadczyła Sobczak.

Według Sobczak, w wyborach zamierza wystartować w charakterze „kandydata »Przeciwko wszystkim«”. Adres strony internetowej jej kampanii to sobchakprotivvseh.ru oraz zarejestrowany adres sobchak2024.ru.

„Jesteście przeciwko temu, że przez wiele lat na listach byli tylko Ziuganow, Jawlinski, Putin, ich anonimowi sobowtórzy i zastępcy? Chcecie pokazać swoją aktywną pozycję, ale wasz kandydat nie został dopuszczony do wyborów? Nie macie swojego kandydata? Głosujcie na Sobczak. Nie wybieracie jej na prezydenta. Otrzymujecie po prostu legalną i pokojową możliwość powiedzenia »Dość! Koniec!«”, — wyjaśniła.

Kandydaturę „Przeciwko wszystkim”, której od połowy lat dwutysięcznych w wyborach na prezydenta Federacji Rosyjskiej nie wysuwano, Sobczak określiła „legalnym i całkowicie pokojowym narzędziem wyrażenia obywatelskiego niezadowolenia z procedury wyborów, listy kandydatów, niezmienności władzy”.

Ksenia Sobczak stwierdziła, że nie uważa za słuszne bojkotowanie wyborów „w przypadku odmowy z rejestracji jako kandydatów wybitnych działaczy opozycji i, oczywiście, w pierwszej kolejności Aleksieja Nawalnego”. Jej zdaniem, rezygnacja z udziału w „kontrolowanych, niedoskonałych, nawet nieuczciwych wyborach nie pozostawi innego wyjścia niż uliczne konfrontacje”.

Sam Nawalny skrytykował jej decyzję.

Na stronie „Wiedomosti” w adresach stron podano daty opublikowania materiałów. W adresie strony z listem Sobczak widnieje data nie 18 października (2017/10/18), a 30 września (2017/09/30). Redaktor naczelny „Wiedomosti” Ilja Buławinow powiedział, że w związku z tym „niczego nie może ani potwierdzić, ani niczemu zaprzeczyć”.

Warto wspomnieć, że Ksenia jest córką Anatolija Sobczaka zmarłego w 2000 roku znanego radzieckiego i rosyjskiego polityka, byłego mera Sankt Petersburga. Był synem Polaka i Czeszki.

Ksenia Sobczak prowadziła programy w kilku rosyjskich stacjach telewizyjnych. Jest znana także jako prowokacyjna dziennikarka radiowa, aktorka, projektantka mody i celebrytka. Media okrzyknęły ją rosyjską Paris Hilton.

 

Praca w Polsce