poniedziałek, 23 październik 2017 12:44

Polska i Ukraina podpisały deklarację o budowie międzynarodowej autostrady Via Carpatia

Minister infrastruktury i budownictwa Polski Andrzej Adamczyk oraz minister infrastruktury Ukrainy Wołodymyr Omelian oraz podpisali memorandum o współpracy w zakresie budowy korytarza transportowego Via Carpatia.
Poinformowała o tym służba prasowa ukraińskiego Ministerstwa Infrastruktury.

„Korytarz przez Karpaty jest również pomostem między Europą i Azją, pozwalającym wykorzystać potencjał tranzytowy Polski, Ukrainy i innych krajów partnerskich. Dlatego rozwój infrastruktury transportowej ma bardzo duże znaczenie dla zapewnienia zrównoważonego transportu w kierunku od Europy do Azji przez terytorium Ukrainy i Polski”, – powiedział Omelian.

Polski minister podkreślił, że przystąpienie do projektu Kijowa daje możliwość wpisania drogi Via Carpatia do sieci transeuropejskiego systemu transportowego TEN-T.

Jak zawiadamia „Ukrinform”, Andrzej Adamczyk stwierdził, że Via Carpatia połączy regiony i da im nadzieję na dynamiczny rozwój gospodarczy.

Korytarz transportowy Via Carpatia ma stać się kluczowym korytarzem transeuropejskim, łączącym kraje Europy Północnej i Południowej, a w przyszłości – Ukrainę i Turcję.

W marcu 2016 roku do projektu dołączyły Ukraina i Turcja, podpisując w Warszawie deklarację dotyczącą budowy tego korytarza transportowego z północy na południe Europy.

 

Praca w Polsce