poniedziałek, 23 październik 2017 17:53

Ambasador: Nie doszło do tragedii, Republika Czeska może pozostać proeuropejska i proukraińska

Ambasador Ukrainy w Republice Czeskiej Jewhen Perebyjnis uważa, że nowy rząd, utworzony po wyborach parlamentarnych, może okazać się proeuropejski.

Ambasador zgodził się z tym, że wyniki rządzącej socjaldemokratycznej partii okazały się znacznie gorsze, niż przewidywano – zajęła ona dopiero szóste miejsce, jednak podkreślił, że pokrywa się to z trendem ostatnich czasów. „Sondaże pokazały, że wyborcy są rozczarowani tradycyjnymi partiami i wybierają partie populistyczne, eurosceptyczne i antymigracyjne”, - powiedział dyplomata w komentarzu dla „Europejskiej Prawdy”.

Perebyjnis jest przekonany, że centrum następnej koalicji rządowej, jeśli zostanie ona stworzona, będzie partia ANO, kierowana przez miliardera Andreja Babiša. „Akcja Niezadowolonych Obywateli” startowała w wyborach z populistycznymi hasłami, jednak Rosja nie uważa, że świadczy to o problemach dla Ukrainy ze strony nowego rządu.

„Nie jestem skłonny demonizować partii ANO. Choć ma ona nieco odmienny od wielu innych partii pogląd na funkcjonowanie UE, to dość pragmatyczna partia, wielu z jej członków wspiera Ukrainę, w tym obecny minister obrony Czech Martin Stropnický, który niedawno odwiedził Kijów. Co za tym idzie, nie powinniśmy demonizować wyników wyborów”, - podkreślił ambasador.

Zwrócił również uwagę na to, że jedna z otwarcie prorosyjskich sił politycznych – Komunistyczna Partia Czech i Moraw – straci w nowym parlamencie prawie połowę mandatów w porównaniu z obecną kadencją. „Zaskoczeniem była porażka partii komunistycznej, która uzyskała najgorszy wynik od 30 lat, mniej niż 8%”, - podkreślił dyplomata.

Jak informowaliśmy wcześniej, na podstawie wyników wyborów w Czechach partia rządząca znalazła się na 6 miejscu, trzecie miejsce zajęła „Partia Piratów”.

Jewhen Perebyjnis podkreślił, że bardzo dużo będzie zależeć od tego, jakie partie wejdą w koalicję z ANO. „W grę wchodzi sporo opcji koalicji, które będą oznaczać kształtowanie proeuropejskiego rządu, który nadal będzie wspierać Ukrainę”, - powiedział ambasador, zwracając uwagę na oświadczenie lidera ANO o braku możliwości koalicji z dwoma kluczowymi siłami – prawicowymi radykałami i komunistami.

 

Praca w Polsce