Rada Europy nie spekuluje o wycofaniu się Federacji Rosyjskiej, Moskwa potwierdza taką możliwość

Rada Europy nie spekuluje o wycofaniu się Federacji Rosyjskiej, Moskwa potwierdza taką możliwość
W biurze sekretarza generalnego Rady Europy Thorbjørna Jaglanda mówi się, że Rada Europy jest nastawiona na kontynuację dialogu z Federacją Rosyjską w sprawie wznowienia jej udziału w pracach Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Rzecznik Jaglanda Daniel Holtgen powiedział o tym w komentarzu dla „Europejskiej Prawdy”.

Komentując na prośbę „EP” informacje rosyjskich źródeł o możliwym wstrzymaniu rosyjskiego udziału w pracach Europejskiego Trybunału Praw Człowieka Holtgen powiedział, że podczas wizyty Jaglanda w Moskwie w zeszłym tygodniu taka możliwość nie była omawiana.

„To nie czas na spekulacje. Musimy kontynuować dialog (z FR), by znaleźć wyjście z obecnego impasu w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy”, – powiedział, zapewniając, że spotkania w Moskwie były „konstruktywne”.

Jednocześnie rzecznik sekretarza generalnego Rady Europy zaznaczył, że Rosja nie będzie w stanie przerwać udziału w pracach ETPC, a jednocześnie pozostać członkiem Rady Europy.

Natomiast były przewodniczący Komitetu Dumy ds. Międzynarodowych i obecny rosyjski senator Aleksiej Puszkow w poniedziałek potwierdził na Twitterze możliwość wyjścia Federacji Rosyjskiej z Rady Europy wskutek obecnych konfliktów z organizacją.

„Z trzech głównych struktur Rady Europy prawa Rosji uciskają dwie – ZPRE i ETPC. To się źle skończy dla Rady Europy: może ona stracić Rosję”, – napisał senator.

Jak zawiadomiono, rosyjskie media, powołując się na rozmówców w Dumie Państwowej poinformowały, że Moskwa rozważa możliwość dodatkowego zmniejszenia finansowania działalności Rady Europy i wstrzymania swojej współpracy z Europejskim Trybunałem Praw Człowieka.

Wcześniej wyszło na jaw, że deficyt wkładów Rosji do budżetu Rady Europy jest o połowę większy niż obiecano. Najprawdopodobniej w deficyt włączona jest także druga część składki, którą Moskwa planuje „oficjalnie zamrozić” w tym tygodniu.

Artykuły powiązane