środa, 25 październik 2017 11:17

Niemieckie firmy nie będą pracować na Krymie – Steinmeier

Władze Niemiec nie uznają rosyjskiej aneksji Krymu.

Niemieckie firmy nie będą pracować na Krymie. Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier powiedział o tym w wywiadzie dla wydania „Kommiersant”.

Jak mówi, władze Niemiec nie uznają „przyłączenia” półwyspu do Rosji.

„Fakt ten ma oczywiście konsekwencje dla działalności niemieckich firm, znajdujących się bezpośrednio na Krymie lub związanych z nim. Niemieckie firmy nie będą tam pracować. W przypadku z firmą Siemens naruszono ponadto obowiązującą umowę, a tym samym podważono zaufanie inwestorów co do przestrzegania przez rosyjskich partnerów zawartych w umowie zobowiązań”, – powiedział Steinmeier.

Podkreślił, że według jego informacji do tej pory niemieckie firmy nie pracowały z Krymem i nie inwestowały w Krym.

Jak zawiadamiał portal Korrespondent.net, w tym roku z powodu dostaw turbin na Krym wybuchł skandal wokół spółki Siemens.

Niemiecki koncern oskarżył Rosję o niedotrzymanie warunków umowy i złożył pozew do Sądu Arbitrażowego w Moskwie. Kreml początkowo upierał się, że na Krym przyjechał „rosyjski sprzęt, zbudowany z rosyjskich elementów”, potem jednak uznał fakt modernizacji turbin Siemensa i ich dostawy na okupowany przez rosyjskie wojska ukraiński półwysep. Ostatecznie UE wprowadziła sankcje wobec Rosji w związku z turbinami na Krymie.

 

Praca w Polsce