środa, 25 październik 2017 15:26

Saakaszwili postanowił mieszkać w namiocie pod Radą Najwyższą

Zaproponował, by w namiotach wraz z nim zamieszkali Hrycenko i Sadowy.

Były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili zamierza przenieść się na pole namiotowe przy budynku Rady NajwyższejUkrainy. Poinformował o tym podczas konferencji prasowej w Kijowie oraz na swoim Facebooku.

„Podjąłem decyzję, by przenieść się do demonstrantów na placu przed Radą Najwyższą”, – powiedział Saakaszwili.

Wezwał również liderów opozycji, w tym bezpośrednio mera Lwowa Andrija Sadowego i lidera partii „Pozycja Obywatelska” Anatolija Hrycenkę, by do niego dołączyli.

„Chcę wezwać liderów opozycji – Sadowego, Anatolija Hrycenkę i wszystkich innych – do przyjścia do nas, przyjścia do mnie”, – zaznaczył.

Saakaszwili w wywiadzie dla kanału NewsOne powiedział, że spędził noc w namiocie obok budynku Rady Najwyższej Ukrainy.

"Jest to ten sam namiot, który rozbiłem, gdy chcieliśmy zmusiić rząd zapewnić pieniądze na (remont -red.) trasy Odessa – Reni... W namiotach mieszkałem po raz pierwszy, kiedy mieszkałem w Odessie, a teraz po raz drugi. Po raz pierwszy zbudowaliśmy drogę, a tym razem trzeba zbudować państwo ukraińskie" — powiedział Saakaszwili.Jak informowaliśmy, 10 września tłum zebrany na przejściu granicznym „Szeginie”, przedarł się przez granicę ze strony ukraińskiej i stoczył walkę z funkcjonariuszami straży granicznej, znajdującymi się w strefie tranzytowej. W ten sposób zwolennicy Saakaszwilego przyczynili się do nielegalnego przekraczania granicy państwowej przez grupę osób, w tym deputowanych.

Podczas przedzierania się przez granicę 12 przedstawicieli policji i 5 przedstawicieli Straży Granicznej doznało obrażeń cielesnych. Policja obwodu lwowskiego wniosła do Ogólnokrajowego Rejestru Postępowań Przygotowawczych informacje o oznakach przestępstwa nielegalnego przekroczenia granicy państwowej Ukrainy przez grupę osób.

Państwowa Służba Migracyjna Ukrainy odmówiła udzielenia byłemu szefowi obwodu odeskiego Micheilowi Saakaszwilemu azylu politycznego.

23 października na oficjalnej stronie internetowej prezydenta Ukrainy pojawiła się petycja z żądaniem deportacji Micheila Saakaszwilego do Gruzji. Były szef obwodu odeskiego i lider „Ruchu Nowych Sił” jest oskarżony o naruszenie ukraińskiego prawa. Jak autor petycji występuje Juryk Switłana Ołeksandrowna.

24 października Jurij Łucenko nazwał protestujących pod budynkiem Rady Najwyższej „zgrają zwolenników Rosji”. Jak mówi, ta akcja to nie Majdan, a przygotowanie do siłowego przewrotu przez niewielką mniejszość, będącą tak naprawdę przedstawicielami marginesu.

Sąd uznał Saakaszwilego za winnego nielegalnego przekroczenia granicy państwowej Ukrainy.

 

Praca w Polsce