Poroszenko podpisał ustawę o ratyfikacji protokołu do Europejskiej konwencji praw człowieka

Poroszenko podpisał ustawę o ratyfikacji protokołu do Europejskiej konwencji praw człowieka
Według deputowanego, to jeszcze jeden dowód na to, że Ukraina wywiązuje się ze swoich zobowiązań wobec Rady Europy.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podpisał ustawę o ratyfikacji 15 i 16 protokołu do Europejskiej konwencji praw człowieka. Poinformował o tym na Facebooku szef ukraińskiej delegacji w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy Wołodymyr Arjew.

„Jest to ważny dokument, który jasno określa zobowiązania państwa przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka i wyszczególnia zasady składania skarg do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Sąd Najwyższy Ukrainy staje się również organem, który może zwrócić się do ETPC w sprawie interpretacji konwencji. Co za tym idzie, przed wami jeszcze jeden dowód na to, że Ukraina wywiązuje się ze swoich zobowiązań wobec Rady Europy”, – napisał.

Wcześniej Wołodymyr Arjew oświadczył, że Rosja jest wykorzystywana do niszczenia reputacji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Przypomnijmy, że sekretarz generalny Rady Europy Thorbjørn Jagland powiedział, że jego wizyta w Moskwie jest poświęcona między innymi dyskusji na temat powrotu delegacji Federacji Rosyjskiej do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Zgromadzeniu Parlamentarnemu Rady Europy nie udało się utworzyć grupy roboczej, która miałaby zająć się kwestią powrotu rosyjskiej delegacji do Zgromadzenia.

Niedawno podczas swojego wystąpienia w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy Petro Poroszenko przypomniał o wcześniej przyjętej rezolucji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, w której wskazuje się, że Rosja może wrócić do organizacji po tym, jak spełni pewne punkty dokumentu – zaprzestanie agresji wobec Ukrainy, uwolni jej terytorium.

Artykuły powiązane