Polska musi się liczyć z ukraińską wizją polityki historycznej – Deszczycia

Polska musi się liczyć z ukraińską wizją polityki historycznej – Deszczycia Fot. twitter.com
Państwo ukraińskie ma swoją wizję polityki historycznej i Polska musi się z tym liczyć. Jednocześnie spory historyczne nie wpłynęły na stosunek do Ukraińców w Polsce.

Oświadczył o tym wywiadzie dla BBC Ukraina ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczycia.

Według niego, Ukraina prezentuje swoje stanowisko w sprawie kwestii historycznych i liczy na zrozumienie ze strony Polski.

„Nie zawsze ma to miejsce od razu, ponieważ pojawiają się nowe fakty i zdarzenia, których polscy historycy i politycy nawet nie byli skłonni zaakceptować. Ale to jest rzeczywistość - ukraińskie państwo ma swoją wizję polityki historycznej. To nowa wizja po 2014 roku i z tym trzeba się liczyć. Potrzeba na to trochę czasu”, - podkreślił dyplomata.

Według Deszczyci, w celu omówienia trudnych momentów stosunków Ukrainy i Polski należy wykorzystać wszystkie narzędzia, które są do dyspozycji w stosunkach dwustronnych.

„Mamy różne podejścia i oceny historycznej przeszłości. Ale po są takie platformy, jak Komitet Konsultacyjny Prezydentów, jak spotkania komisji historyków i forum partnerstwa, aby takie kwestie przedyskutować”, - podkreślił.

Przy tym, jego zdaniem, należy wyjść z pozycji, że dla Ukrainy ważne jest strategiczne partnerstwo z Polską, zwłaszcza w sytuacji realnego zagrożenia rosyjską agresją i dla Ukrainy, i dla Polski.

Jednocześnie Deszczycia uważa, że spory wokół kwestii historycznych na razie nie wpływają na Ukraińców przebywających w Polsce, a polskie władze pozytywnie oceniają ukraińskich obywateli.

„Na razie spory historyczne nie mają wpływu na Ukraińców przebywających w Polsce. Ale to niezdrowa tendencja rozwijania antyukraińskich nastrojów w Polsce, wrzucenie wszystkich Ukraińców do jednego worka. Dotyczy to przede wszystkim momentów historycznych i UPA”.

„Byłaby to niedobra tendencja, gdyby rozdźwięki historyczne wpłynęły na pobyt Ukraińców w Polsce”, - zaznaczył ukraiński dyplomata.

Jego zdaniem, Ukraińców w Polsce jest obecnie około miliona i polski rząd ocenia ich bardzo pozytywnie.

„Polscy przedsiębiorcy i władze chcą, aby Ukraińcy przyjeżdżali tu do pracy. Ukraińcy mają wysoki poziom kwalifikacji i rzeczywiście przyczyniają się do rozwoju polskiej gospodarki. Legalnie pracują, płacą podatki i zajmują wolne stanowiska, które zwolniły się po wyjeździe Polaków z kraju”, - dodał Deszczycia.

Artykuły powiązane