UE domaga się wzmocnienia przeciwdziałania rosyjskiej propagandzie

UE domaga się wzmocnienia przeciwdziałania rosyjskiej propagandzie
Ministrowie spraw zagranicznych ośmiu krajów Unii Europejskiej wezwali do wzmocnienia przeciwdziałania propagandzie i dezinformacji, który rozprzestrzenia Rosja.

Jka informuje Deutsche Welle, szefowie MSZ Wielkiej Brytanii, Łotwy, Litwy, Polski, Rumunii, Chorwacji, Czech i Szwecji skierowali list z odpowiednim apelem do wysokiego przedstawiciela UE ds. polityki zagranicznej i polityki bezpieczeństwa Federiki Mogherini.

Ministrowie podkreślają, że UE musi pilnie wzmocnić swoje możliwości przeciwdziałania propagandzie, a także nawiązać efektywną komunikację w sferze kwestii globalnych, regionalnym i europejskich.

W liście podkreślono, że „zewnętrzne marionetki” próbują osłabić jedność Unii Europejskiej i zasiać nieufność i niezadowolenie z demokratycznego ustroju społecznego.

List będzie podstawą do dyskusji, która odbędzie się na posiedzeniu szefów MSZ krajów UE w Brukseli 13 listopada. Na podstawie wyników dyskusji może zostać podjęta decyzja o zleceniu Mogherini wzmocnienia środków UE w celu przeciwdziałania propagandzie.

W Unii Europejskiej działają dwie grupy ekspertów, które śledzą i przeciwdziałają rosyjskiej propagandzie medialnej. Jednak w ramach tych grup pracuje mało osób i mają one ograniczone możliwości techniczne.

Artykuły powiązane