poniedziałek, 13 listopad 2017 12:10

Tusk wezwał przywódców UE do przyspieszenia pracy w celu zablokowania „Nord Stream 2”

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk wezwał kraje UE do przyspieszenia prac nad blokadą prawną rosyjskiego projektu „Nord Stream 2”, przekazuje „Polskie Radio”.

Tusk zwrócił się do przywódców państw UE z listem z prośbą o jak najszybsze opracowanie projektu zmian w dyrektywach gazowych, które kilka dni temu zaproponowała Komisja Europejska.

Wcześniej w Brukseli postanowili, że restrykcje powinny dotyczyć wszystkich gazociągów, również przeznaczonych do importu surowców, w tym ich podmorskiej części. Do tej pory w dyrektywach Unii Europejskiej nie można było znaleźć jednoznacznej odpowiedzi, jak traktować odcinki na wodach międzynarodowych. Umożliwiało to różne interpretacje dotyczące „Nord Stream 2”.

Przypomnijmy, że projekt „Nord Stream 2” przewiduje alternatywną trasę budowy gazociągu na wypadek, jeśli nie otrzyma od Danii zgody na przebieg rury przez jej wody terytorialne.

„Nord Stream 2” to rosyjski gazociąg, budowany przez spółkę „Nord Stream 2 AG”. Jedynym jej akcjonariuszem jest Gazprom. Długość gazociągu wynosi 1,2 tysiąca kilometrów, a całkowita moc przesyłowa łącznie z już istniejącym „Nord Stream” wynosi 55 mld metrów sześciennych gazu.

„Nord Stream 2” będzie przebiegać wzdłuż gazociągu „Nord Stream” na dnie Morza Bałtyckiego do niemieckiego miasta Greifswald, aby zminimalizować przesył gazu przez Ukrainę.

 

Praca w Polsce