Putin „zdecydował, że weźmie udział” w wyborach prezydenckich

Putin „zdecydował, że weźmie udział” w wyborach prezydenckich
Kampania Putina będzie maksymalnie krótka. Jego zwycięstwo nie budzi wątpliwości i nie musi on się spieszyć.

Władimir Putin zdecydował, że będzie uczestniczyć w nowych wyborach prezydenckich. Informuje o tym RBK, powołując się na federalnego urzędnika.

Obecnie są omawiane scenariusze tego, kiedy i jak o tym powie, poinformowały źródła zbliżone do Kremla.

Lider państwa zamierza oświadczyć o zamiarze kandydowania, zanim Rada Federacji zaplanuje kampanię prezydencką lub też po tym wydarzeniu. Decyzję o kampanii Rada Federacji powinna podjąć od 7 do 17 grudnia. Jak mówi zbliżony do Kremla rozmówca, oświadczenie, zgodnie z podstawową koncepcją, zostanie wygłoszone przed zjazdem „Jedynej Rosiji”, zaplanowanym na 22 i 23 grudnia, a także przed corocznym zjazdem Ogólnorosyjskiego Frontu Narodowego, który może odbyć się w drugiej połowie grudnia. Istnieje także inny scenariusz, zgodnie z którym o swoich planach Putin powie na początku stycznia.

Jak mówią źródła publikacji, kampania Putina będzie maksymalnie krótka. Jak podkreślono, jego zwycięstwo nie budzi wątpliwości i nie musi on się spieszyć. Powiedziano również, że „są chęci” przyspieszenia ogłoszenia przez Putina decyzji o udziale, ponieważ elity wymagają, by lider państwa się określił.

Toczą się dyskusje na temat tego, w jakim formacie zostanie wygłoszone to oświadczenie. Jedna opcja jest „techniczna”, a druga „maksymalnie dramaturgiczna”.

„Można na przykład ogłosić zamiar udziału w wyborach podczas podróży do regionu, gdzie odpowiednie pytanie zada robotnik, lub zorganizować specjalne wydarzenie z udziałem znanych osób”, – powiedział rozmówca RBC.

Na początku października zbliżone do Kremla źródła informowały, że Putin może zawiadomić o swoich planach kandydowania pod koniec listopada lub na początku grudnia, ponieważ nie chce się spieszyć ze startem kampanii wyborczej. Podkreślono, że może on wiązać swoje oświadczenie z informacją dla parlamentu i dużą konferencją prasową.

Artykuły powiązane