środa, 15 listopad 2017 07:37

Polska pozostaje dobrym „adwokatem Ukrainy w Europie” bez względu na wszystkie wybryki — Czornowił

Czornowił uważa również, że „wielkość i wartość polskiej adwokatury dla Ukrainy w Unii Europejskiej radykalnie się zmieniły”.

Polska, pomimo prowokacyjnych wypowiedzi szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego, nadal dobrze i absolutnie lojalnie pełni funkcję „adwokata Ukrainy w Europie”.

Taką opinię wyraził analityk polityczny, ekspert ds. polityki międzynarodowej Taras Czornowił, komentując dla wydania „Glavred” sytuację w ukraińsko-polskich stosunkach.

„Skrajni radykałowie dużo krzyczą wewnątrz Polski. Ale wszystko, co dzieje się w obrębie Unii Europejskiej i NATO — w tym planie Polska nie zrezygnowała z ani jednej ze swoich pozycji i wykonuje je zupełnie normalnie. W Polsce nie ma bowiem w ogóle żadnych roszczeń i nie widzę żadnego powodu, by oczekiwać, że zmieni się to w przyszłości”, — mówi ekspert.

Jak twierdzi Czornowił, zachowanie Waszczykowskiego, jeśli nie zostanie on teraz usunięty ze stanowiska, rzeczywiście może poważnie zaszkodzić. W UE wiele kwestii jest bowiem rozwiązywanych na szczeblu ministrów spraw zagranicznych krajów członkowskich UE.

Tymczasem analityk spodziewa się, że „jego dymisja (Waszczykowskiego — red.) będzie mieć miejsce, ponieważ zadał on polskiej polityce taki cios, że jest mało prawdopodobne, by władze to wytrzymały”.

Zdaniem Czornowiła „wielkość i wartość polskiej adwokatury dla Ukrainy w Unii Europejskiej radykalnie się zmieniły”.

„Po dojściu do władzy partii Kaczyńskiego ocena Polski ze strony Unii Europejskiej zaczęła się nieco chwiać. Katastrofa pod Smoleńskiem i śmierć prezydenta w pewnym sensie zatrzymały proces marginalizacji polityki zagranicznej Polski, jakkolwiek cynicznie by to nie zabrzmiało. Do tego stosunek do Polski w Europie, delikatnie mówiąc, psuje się: Jarosław Kaczyński rozkręcił poważną antyniemiecką kampanię oraz kampanię przeciwko organom Unii Europejskiej, padło ich stanowcze oświadczenie o imigrantach, pewne ksenofobiczne rzeczy. Wszystko to zaczęło szkodzić, ale jeszcze było w porządku. A potem dołączyły do tego poważne działania polskiego MSZ i eskalacja konfliktów w obrębie UE. To źle, bo mimo wszystkich wybryków obecnej polityki zagranicznej Polski pozostaje ona naprawdę dobrym »adwokatem Ukrainy«, po prostu na dziś tak naprawdę nic nie może zrobić”, — mówi Czornowił.

Analityk uważa, że Polska traci swoje znaczenie w UE.

„Jej głos stał się bowiem o wiele słabszy w strukturach europejskich po skandalach, które Polacy wywołali i które dotyczą wewnętrznych kwestii europejskich – od imigrantów do europejskiego budżetu. Wszystko to sprowadziło polską politykę w ramach UE do absolutnego minimum”, — podkreślił ekspert.

Czornowił powiedział, że dzisiaj głównym adwokatem Ukrainy w Europie jest nie Warszawa, a Berlin.

„Ukraina już dawno nawiązała bezpośredni kontakt z Berlinem, a dziś głównym adwokatem Ukrainy w Europie, co prawda o wiele bardziej wymagającym wobec ukraińskich władz, jest nie Warszawa, a Berlin. Polska również pozostaje adwokatem, ale znaczenia tej funkcji nie warto przeceniać — nie jest ono teraz tak wielkie”, — podsumował Czornowił.

Wcześniej Czornowił podkreślał, iż struktury rządzące Polski kosztem Ukrainy próbują rozwiązać swoje wewnętrzne problemy polityczne.

8 listopada z powodu eskalacji napięcia w stosunkach między Ukrainą i Polską prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wystąpił z inicjatywą, by przeprowadzić posiedzenie Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów obu krajów.Polska pozostaje dobrym „adwokatem Ukrainy w Europie” bez względu na wszystkie wybryki — Czornowił

 

Praca w Polsce