Ukraina i Polska porozumiały się ws. moratorium na ekshumację

Ukraina i Polska porozumiały się ws. moratorium na ekshumację foto: president.gov.ua
W Polsce odbyły się rozmowy przedstawicieli Kancelarii Prezydenta RP i Administracji Prezydenta Ukrainy.

W Krakowie w piątek, 17 października, odbyły się rozmowy przedstawicieli Komitetów Doradczych prezydentów Polski i Ukrainy, poświęcone normalizacji dwustronnych stosunków.

Uczestnicy spotkania potwierdzili konieczność wzmocnienia strategicznego partnerstwa Polski i Ukrainy, a także zgodzili się na zniesienie moratorium na przeprowadzenie prac poszukiwawczo-ekshumacyjnych i kontynuowanie konsultacji w ramach dwustronnej Komisji Międzyrządowej ds. Ochrony i Zwrotu Dóbr Kultury, informuje służba prasowa Administracji ukraińskiego Prezydenta.

Uczestnicy omówili przygotowania do wizyty prezydenta RP Andrzeja Dudy w Charkowie w grudniu tego roku.

W spotkaniu wzięli udział szef Kancelarii Prezydenta RP Krzysztof Szczerski oraz zastępca szefa Administracji Prezydenta Ukrainy Kostiantyn Jelisiejew.Spotkanie odbyło się w imieniu prezydentów Polski i Ukrainy Andrzeja Dudy i Petra Poroszenki.

Przypomnijmy, że w związku z deklaracjami ze strony polskich urzędników pod adresem Ukrainy prezydent Petro Poroszenko zainicjował przeprowadzenie nadzwyczajnego posiedzenia Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów Ukrainy i Polski.

7 października prezydent RP Andrzej Duda zaapelował do prezydenta Petra Poroszenki i premiera Wołodymyra Hrojsmana nie wyznaczać na wysokie stanowiska osób z antypolskimi poglądami

Wcześniej minister spraw zagranicznych RP Witold Waszczykowski zrobił głośne oświadczenie, w którym zaznaczył, że kraj zamierza uruchomić procedury, mające na celu ograniczenie możliwości wjazdu do kraju Ukraińców, którzy mają antypolskie poglądy.

Więcej informacji o polsko-ukraińskim konflikcie można przeczytać w wywiadzie dyrektora ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej Wołodymyra Wjatrowycza "W niektórych polskich politykach tkwi przekonanie, że Ukraina jest w stanie handlować historią".

Artykuły powiązane