Turczynow wyjawił cel „pokojowych” propozycji Rosji

Turczynow wyjawił cel „pokojowych” propozycji Rosji Foto: RBNIOU
Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksandr Turczynow twierdzi, że wszystkie „pokojowe” propozycje Rosji mają na celu jedynie próby legalizacji swojej obecności na Donbasie.

Oświadczył on o tym podczas spotkania z tymczasowym pełnomocnikiem ds. USA przy OBWE Harrym Kamianem, informuje służba prasowa RBNiOU.

„Wszystkie »pokojowe« propozycje Federacji Rosyjskiej mają na celu jedynie próby legalizacji swojej obecności na Donbasie”, - powiedział sekretarz generalny RBNiOU dodając, że najważniejsze to nie pozwolić ukryć rosyjskiej agresji pod płaszczykiem działań pokojowych .

Turczynow podkreślił, że misja pokojowa pod egidą ONZ musi mieć mandat na pobyt na terenie Donbasu i, przede wszystkim, na granicy ukraińsko-rosyjskiej, „co pozwoli zablokować przerzut na terytorium Donbasu broni, sprzętu wojskowego i rosyjskich żołnierzy”.

Ponadto, według Turczynowa, dla Ukrainy bardzo ważne jest, aby podczas międzynarodowych negocjacji w sprawie wyzwolenia Donbasu nie straciła na aktualności również kwestia wyzwolenia okupowanego Krymu.

Z kolei tymczasowy pełnomocnik ds. USA przy OBWE podkreślił, że Stany Zjednoczone w pełni podzielają stanowisko Ukrainy w sprawie misji pokojowej na Donbasie, wspierają integralność terytorialną Ukrainy i są gotowe również w przyszłości dołożyć wszelkich starań w celu rozwiązania konfliktu drogą dyplomatyczną.

„Dopóki Rosja nie wypełni w 100% porozumień z Mińska, nie może być nawet mowy o złagodzeniu sankcji” - powiedział Kamian zauważając, że kwestia Krymu również pozostaje w porządku obrad międzynarodowej dyplomacji.

Według danych służby prasowej, w trakcie spotkania Turczynow podkreślił również, że dla Ukrainy jednym z priorytetów jest przeprowadzenie reform zgodnie ze standardami NATO, między innymi osiągnięcie kompatybilności sił i środków podmiotów sektora bezpieczeństwa i obrony Ukrainy z siłami i środkami odpowiednich struktur państw członkowskich NATO, co zapewni w przyszłości nabycie członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim i ochronę suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy poprzez uczestnictwo w międzynarodowym systemie obrony zbiorowej.

„Kwestia integracji euroatlantyckiej jest dla nas bardzo istotna”, - powiedział sekretarz generalny Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.

Artykuły powiązane