Waszczykowski: Polska popiera integrację europejską Ukrainy, pomimo "regresu" w dialogu

Waszczykowski: Polska popiera integrację europejską Ukrainy, pomimo "regresu" w dialogu
Szef MSZ Witold Waszczykowski powiedział, że bez względu na regres w stosunkach, Polska w dalszym ciągu wspiera europejskie ambicje Ukrainy i nie uznaje nielegalnej aneksji Krymu przez Rosję.

"My nie toczymy sporu z Ukrainą, ponieważ na płaszczyźnie politycznej, dyplomatycznej, wojskowej, gospodarczej w dalszym ciągu niewiele się zmieniło” - powiedział szef MSZ, pytany w radiowej Trójce o to, czy spór polsko-ukraiński był nieunikniony.

Waszczykowski zapewnił, że Polska będzie nadal wspierać europejskie ambicje Ukrainy i nie uznaje nielegalnej aneksji Krymu.

Jednak, z drugiej strony, według ministra, Ukraina oddala się od pewnych ustaleń, nawet cofa niektóre ustalenia, jak na przykład w kwestii ekshumacji.

"Po kilku latach rozmów i dialogu nie mamy postępu, a jak powiedziałem, (jest) nawet regres. To od Ukrainy zależy, czy wróci do rozmów, czy wróci do realizacji ustaleń, które podjęliśmy wspólne”, - podkreślił polityk.

Waszczykowski dodał także, że zakaz wjazdu do Polski niektórych obywateli Ukrainy jest symetryczną miarą, podjętą w odpowiedzi na antypolskie decyzje.

Przypomnijmy, że polscy funkcjonariusze Straży Granicznej w sobotę nie wpuścili do kraju sekretarza Państwowej Międzyresortowej Komisji ds. Upamiętnienia Pamięci Uczestników ATO, Ofiar Wojny i Represji Politycznych Światosława Szeremetę.

W ten sposób, stał się on pierwszym Ukraińcem, którego nie wpuszczono do kraju z tak zwanej "czarnej listy" Waszczykowskiego.

Niedawno polskie media poinformowały, że na szefowi ukraińskiego IPN Wołodymyrowi Wjatrowyczowi zakazano wjazdu do Polski.

Artykuły powiązane