Polska zgodziła się na odrestaurowanie ukraińskich miejsc pamięci, które zostały sprofanowane - ambasador

Polska zgodziła się na odrestaurowanie ukraińskich miejsc pamięci, które zostały sprofanowane - ambasador
Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczycia poinformował, że Polska zgodziła się na odrestaurowanie ukraińskich miejsc pamięci w Polsce, które stały się obiektami aktów wandalizmu jeszcze z 2014 roku.

Oświadczył on o tym w wywiadzie dla "Ukrinformu", który publikuje również Wschodnik.pl, na podstawie wyników spotkania współprzewodniczących Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów Polski i Ukrainy Kostiantyna Jelisiejewa i Krzysztofa Szczerskiego.

Spotkanie odbyło się w ostatni piątek w Krakowie.

" W mediach pojawiła się informacja, że jednym z osiągnięć tego spotkania była decyzja o wznowieniu poszukiwań i prac ekshumacyjnych na Ukrainie. W rzeczywistości jest to jednak tylko jedno z zagadnień, uzgodnionych przez obie strony w tym wspólnym oświadczeniu. Ponadto osiągnięto porozumienie w kwestii restaurowania ukraińskich miejsc pamięci na terenie Polski, które stały się obiektami aktów wandalizmu jeszcze w 2014 roku", - powiedział on.

Według Deszczyci, sprawa dotyczy około siedmiu obiektów, które zostało zniszczone.

" Ich restauracja będzie odbywać się krok po kroku, z uwzględnieniem specyfiki każdego przypadku i wszystkich procedur prawnych", - dodał on.

Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczycia poinformował takżę, że Ukraina i Polska porozumiały się w sprawie redukcji tzw. czarnych list.

„Stwierdzono, że z inicjatywy współprzewodniczących zostaną jeszcze raz zrewidowane istniejące listy, ponieważ tworzą je odpowiednie służby specjalne, a do każdego przypadku trzeba będzie podejść racjonalnie. Na tych listach powinny zostać tylko te osoby, które swoją działalnością naprawdę zagrażają bezpieczeństwu kraju, które naruszyły prawo kraju, na przykład poprzez bezprawne odwiedzanie okupowanych terytoriów Ukrainy lub udział w akcjach przeciwko terytorialnej integralności i suwerenności państwa”, - podkreślił ambasador.

Nadmienił on także, że incydent związany z niewpuszczeniem do Polski sekretarza Państwowej Międzyresortowej Komisji do spraw Upamiętnienia Uczestników Operacji Antyterrorystycznej, Ofiar Wojny i Represji Politycznych Swiatosława Szeremety wynikł ponieważporozumienie zostało osiągnięte w piątek, a w sobotę pan Szeremeta pojechał na granicę. Oczywiście na ten moment ustalenia te jeszcze nie zaczęły działać”.

Artykuły powiązane