Polska zaprzecza oświadczeniu Deszczyci na temat porozumienia w sprawie ukraińskich pomników

Polska zaprzecza oświadczeniu Deszczyci na temat porozumienia w sprawie ukraińskich pomników foto: prezydent.pl
Szef kancelarii prezydenta RP Krzysztof Szczerski zaprzecza, że Polska wyraziła zgodę na odbudowę pomników UPA na swoim terytorium.

Jak informuje Wpolityce.pl, Szczerski podkreślił, że Kancelaria Prezydenta nie wyraziła zgody na odbudowę pomników UPA w Polsce.

„Nie ma żadnych innych ustaleń niż te, które znalazły się w komunikacie opublikowanym po wspólnym posiedzeniu w Krakowie. Nic na temat odbudowy pomników tam nie ma. Nic innego poza tym dokumentem nie zostało ustalone. Wiążą nas zawarte w dokumencie zapisy”, - powiedział.

Szczerski dodał, że obecnie zadanie strony ukraińskiej polega na zadbaniu o dobrą atmosferę przed planowaną wizytą prezydenta Polski Andrzeja Dudy na Ukrainie.

Zauważmy, że na stronie internetowej prezydenta RP został opublikowany komunikat dotyczący między innymi porozumień osiągniętych między Ukrainą i Polską po spotkaniu w Krakowie.

Przypomnijmy, że wcześniej ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczycia poinformował, że Polska zgodziła się na odbudowę w Polsce ukraińskich pomników, które były obiektami aktów wandalizmu począwszy od 2014 roku.

Powiedział on o tym po spotkaniu współprzewodniczących Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów RP i Ukrainy Kostiantyna Jelisejewa i Krzysztofa Szczerskiego.

Deszczycia poinformował również, że Ukraina i Polska porozumiały się w sprawie redukcji tzw. czarnych list.

Artykuły powiązane