UE nigdy nie uzna rosyjskiej aneksji Krymu - Tusk

UE nigdy nie uzna rosyjskiej aneksji Krymu - Tusk
Poroszenko i Tusk uzgodnili stanowiska przed szczytem Partnerstwa Wschodniego

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk napisał na Twitterze, że UE nigdy nie uzna rosyjskiej aneksji Krymu.

"Spotkałem się z Petrem Poroszenko w ramach przygotowań do szczytu Partnerstwa Wschodniego. Ze smutkiem przypomnieliśmy sobie o śmierci legendarnej aktywistki Vedzhiye Kashki i wyrazili solidarność z krymsko tatarską społecznością i całą Ukrainą. UE nigdy nie uzna nielegalnej rosyjskiej aneksji Krymu", - zaznaczył Tusk.

23 listopada, w różnych rejonach Krymu odbyły się rewizje w domach Tatarów krymskich i zatrzymania działaczy Ruchu Narodowego za rzekome "wymuszenie w szczególnie dużym rozmiarze" na obywatelu Turcji.

Po zatrzymaniu Tatarów krymskich zmarła 82-letnia weteran Krymsko Tatarskiego Ruchu Narodowego Vedzhiye Kashka. Kashka poczuła się źle podczas zatrzymywania krymsko tatarskich działaczy, którzy rzekomo domagali się pieniędzy u Turka.

Prezydent podziękował przewodniczącemu Rady Europejskiej za konsekwentne wspieranie Ukrainy.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko w czwartek 23 listopada spotkał się w Brukseli z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem.

Jak zawiadamia służba prasowa lidera państwa, Poroszenko podziękował Tuskowi za konsekwentne wspieranie Ukrainy i uzgodnił z nim stanowiska przed zbliżającym się szczytem Partnerstwa Wschodniego.

„Jestem bardzo wdzięczny przewodniczącemu Tuskowi za absolutnie jasną, stanowczą i konsekwentną postawę wspierania Ukrainy w europejskich aspiracjach oraz poparcie sankcji wobec Federacji Rosyjskiej w związku z agresją przeciwko Ukrainie”, – powiedział ukraiński prezydent podczas spotkania.

Oprócz nadchodzącego szczytu rozmówcy omówili współpracę w formacie „Europejskiej Partii Ludowej”, w tym projekt uchwały „EPL” w sprawie Ukrainy.

„To także znaczący komunikat o wspieraniu Ukrainy na drodze reform i europejskich aspiracji naszego państwa, a także potępienie rosyjskiej agresji”, – podkreślił szef państwa.

Poroszenko przypomniał o przyjętej przez Parlament Europejski w ramach wspierania Ukrainy uchwale.

Prezydent podkreślił również przychylność Tuska wobec zasad przyjaźni i partnerstwa między Ukrainą a Polską.

„Korzystając z okazji, chciałbym podziękować mu i jako przewodniczącemu UE, i jako Polakowi za absolutnie strategiczną wizję ukraińsko-polskiej przyjaźni. To odpowiedzialne stanowisko odpowiedzialnego człowieka”, – powiedział Poroszenko.

Wcześniej prezydent Ukrainy Petro Poroszeno oświadczył, że na następnym szczycie Partnerstwa Wschodniego zostaną określone pośrednie cele Ukrainy na drodze do europejskiej integracji.

Jak mówi zastępczyni ministra spraw zagranicznych Ołena Zerkal, ukraińska delegacja będzie domagać się uznania perspektywy pełnego członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej.

Przypominamy, że 15 listopada Parlament Europejski poprzez swoje orzeczenie poparł nowy format Partnerstwa Wschodniego oraz utworzenie dla Ukrainy, Mołdawii i Gruzji odrębnego funduszu.

Wcześniej zawiadamiano, że szczyt Partnerstwa Wschodniego UE odbędzie się 24 listopada w Brukseli.

Partnerstwo Wschodnie jest programem rozwoju stosunków między UE a Ukrainą, Mołdawią, Gruzją, Azerbejdżanem, Armenią i Białorusią, zainicjowanym w 2008 roku.

Artykuły powiązane