środa, 06 grudzień 2017 07:33

MSZ Ukrainy: Przyznanie śmiercionośnej broni to część Memorandum Bukareszteńskiego

Przyznanie Ukrainie śmiercionośnej broni demonstruje zaangażowanie państw-sygnatariuszy Memorandum Budapeszteńskiego wziętych na siebie zobowiązań.

Czytamy w oświadczeniu służby prasowej MSZ Ukrainy, opublikowanym na stronie internetowej resortu.

"Jesteśmy pewni, że wzmocnienie wsparcia politycznego praktycznej pomocy na rzecz wzmocnienia obronności Ukrainy poprzez zapewnienie śmiercionośnej broni powinno stać się skuteczną odpowiedzią na rosnące niebezpieczeństwo zagrożenia ze strony Federacji Rosyjskiej. To pokaże pełne zaangażowanie państw-sygnatariuszy Memorandum Budapeszteńskiego przyjętych zobowiązań i wzmocni architekturę bezpieczeństwa europejskiego, której nieodłącznym elementem jest Memorandum" — napisano w oświadczeniu.

MSZ Ukrainy zażądało od Rosji przestrzegania zobowiązań w ramach Memorandum.

"Ukraina w dalszym ciągu rozpatruje Budapeszteńskie Memorandum jako ważne międzynarodowe polityczno-prawne narzędzie bezpieczeństwa Ukrainy ze strony USA, Wielkiej Brytanii, a także Francji i Chin oraz żąda od Rosji w pełni przestrzegania zobowiązań" — powiedziano w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Według przedstawiciela resortu, w związku z rezygnacją Ukrainy z broni jądrowej Rosja zobowiązała się do powstrzymania się od użycia siły w stosunku do niej.

"Takie zachowanie mocarstwa jądrowego stanowi zagrożenie dla trybu nierozprzestrzeniania broni jądrowej w ogóle, co jest szczególnie dotkliwie odczuwalne w warunkach nuklearnego szantażu i prowokacji ze strony Korei Północnej", — dodano w MSZ.

 

Praca w Polsce