W polskim MSZ zareagowano na wjazd Szeremety do Niemiec

W polskim MSZ zareagowano na wjazd Szeremety do Niemiec
Polski MSZ skomentował informację o wjeździe Światosława Szeremety do Niemiec pomimo zakazu Polski.

Jak informuje "wPolityce", w polskim MSZ podkreślono, że choć w związku z zakazem wjazdu na terytorium państw obowiązuje również zakaz wjazdu do strefy Schengen, taka sytuacja nie wyklucza możliwości wydania przez państwo strefy Schengen osoby, w stosunku do którego obowiązuje zakaz tzw. wizy Schengen o ograniczonej właściwości terytorialnej”.

Podkreśla się, że chodzi o przypadkach, gdy tego wymaga interes państwa lub jakieś szczególne względy humanitarne.

"Nie są nam znane przesłanki kierujące konsulem RFN, który taką wizę wydał ukraińskiemu urzędnikowi, odpowiedzialnemu za zablokowanie poszukiwań i ekshumacji ciał polskich ofiar wojen i prześladowań na terytorium Ukrainy oraz bezpośrednio zaangażowanemu w upamiętnianie formacji zbrojnych kolaborujących z III Rzeszą", - podkreślono w MSZ.

W tym samym czasie w resorcie dodał, że zakaz wjazdu Szeremety na terytorium Polski "pozostaje w mocy".

Przypomnijmy, Ukrainiec Światosław Szeremeta, któremu Polska zabroniła wjazdu do kraju i anulowała wizę Schengen, otrzymał nową niemiecką wizę i 4 grudnia przyleciał do Berlina.

Światosław Szeremeta jest jednym z figurantów tzw. "czarnej listy" Ukraińców, którym nie zezwolono na wjazd do kraju z powodu "antypolskich poglądów".

Artykuły powiązane