Trump uznał Jerozolimę za stolicę Izraela

Trump uznał Jerozolimę za stolicę Izraela
Nazwał swoją decyzję „początkiem nowego podejścia” do promowania procesu pokojowego.

Prezydent USA Donald Trump poinformował o decyzji uznania Jerozolimy za stolicę Izraela, przekazuje Reuters.

Występując w Białym Domu, Trump powiedział, że jego administracja rozpocznie również proces przenoszenia ambasady USA z Tel Awiwu do Jerozolimy, który, jak się oczekuje, zajmie lata.

Izrael uważa całą Jerozolimę za swoją stolicę, jednak do wschodniej części miasta pretenduje Palestyna. Ambasady innych państw w Izraelu znajdują się w Tel Awiwie. Przeniesienie amerykańskiego przedstawicielstwa było jedną z przedwyborczych obietnic Trumpa.

Status Jerozolimy, w której znajdują się święte miejsca islamu, judaizmu i chrześcijaństwa, był jednym z najostrzejszych problemów w długich bliskowschodnich negocjacjach pokojowych.

Trump nazwał swoją decyzję „początkiem nowego podejścia” do promowania procesu pokojowego.

Ostatnio prezydent Egiptu Abd al-Fattah as-Sisi oświadczył w trakcie rozmowy telefonicznej z Trumpem, że decyzja o przeniesieniu stolicy może „zniszczyć szanse na zaprowadzenie pokoju na Bliskim Wschodzie”. Palestyński przywódca Mahmud Abbas ostrzegł Trumpa przed „niebezpiecznymi konsekwencjami takiego kroku dla procesu pokojowego, bezpieczeństwa i stabilności w regionie i na Bliskim Wschodzie”. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan nazwał Jerozolimę „czerwoną linią dla muzułmanów”, a premier Iraku Hajdar al-Abadi ostrzegł, że uznanie miasta za stolicę Izraela będzie postrzegane jako wrogi krok w stosunku do Arabów i muzułmanów.

Ponadto, prezydent Francji Emmanuel Macron w trakcie rozmowy z Trumpem zwrócił uwagę na to, że „kwestia statusu Jerozolimy powinna być rozstrzygnięta w ramach negocjacji pokojowych między Izraelczykami i Palestyńczykami”.

Artykuły powiązane