Erdoğan zwołuje nadzwyczajny szczyt krajów muzułmańskich z powodu statusu Jerozolimy

Erdoğan zwołuje nadzwyczajny szczyt krajów muzułmańskich z powodu statusu Jerozolimy
Szczyt Organizacji Współpracy Islamskiej odbędzie się 13 grudnia.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan jako urzędujący szef Organizacji Współpracy Islamskiej (OWI) wezwał do zwołania nadzwyczajnego posiedzenia w celu koordynacji działań państw muzułmańskich na tle wydarzeń, które mają zasadnicze znaczenie dla statusu Jerozolimy.

Informuje o tym Anadolu, powołując się na rzecznika prasowego prezydenta Turcji İbrahima Kalına.

„W środę, 13 grudnia, w Stambule odbędzie się nadzwyczajny szczyt przywódców OWI”, - wyjaśnił Kalın.

Jego zdaniem, oprócz aspektów historycznych, religijnych i prawnych, szczególną uwagę należy zwrócić na wysiłki w celu zapobieżeniu zmianie statusu Jerozolimy i próbie pozycjonowania tego miasta jako własności Izraela.

Prezydent USA Donald Trump miał oficjalnie ogłosić uznanie przez Stany Zjednoczone Jerozolimy jako stolicy Izraela w środę, 6 grudnia, jednak przeniesienie siedziby ambasady USA w Izraelu z Tel Awiwu odbędzie się później. Szef Białego Domu złożył oficjalne oświadczenie w tej sprawie mimo krytyki wielu sojuszników USA, w tym Europy, a także Arabii Saudyjskiej i Jordanii.

Jak donosi „The Associated Press”, papież Franciszek wystąpił za utrzymaniem „status quo” w Jerozolimie.

„Nie mogę ukryć głębokiego zaniepokojenia w związku z panującą w ostatnich dniach sytuacją. Jednocześnie przyzywam wszystkich do poszanowania status quo miasta zgodnie z rezolucjami ONZ”, - powiedział.

Izrael uważa całą Jerozolimę za swoją stolicę, jednak do wschodniej części miasta pretenduje Palestyna. Ambasady innych państw w Izraelu znajdują się w Tel Awiwie. Przeniesienie amerykańskiego przedstawicielstwa było jedną z przedwyborczych obietnic Trumpa.

Artykuły powiązane