Klimkin: Zachód uważa aresztowanie Saakaszwilego za wewnętrzną sprawę Ukrainy

Klimkin: Zachód uważa aresztowanie Saakaszwilego za wewnętrzną sprawę Ukrainy
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin oświadczył, że Zachód uważa zatrzymanie lidera „Ruchu Nowych Sił”, byłego szefa Odeskiej Obwodowej Administracji Państwowej Micheila Saakaszwilego, za wewnętrzną sprawę Ukrainy.

Powiedział on o tym dziennikarzom w sobotę, 9 grudnia, przekazuje „Interfax-Ukraina”.

„To (aresztowanie Saakaszwilego – red.) ukraińska sprawa: róbcie swoje, róbcie to w ramach granic prawa. Wszystko jest bardzo proste. A o jakiejś formalnej reakcji, niezwykłej, nie usłyszycie, ponieważ oni (Europa – red.) rozumieją, jak należy takie rzeczy załatwiać”, - powiedział Klimkin, komentując sytuację wokół Saakaszwilego.

„I zawsze, gdy mówimy, że mamy europejskie społeczeństwo, kraj europejski – to mowa o rządach prawa. Działajcie zgodnie z odpowiednimi wzorcami. Wszystko jest bardzo proste”, - dodał.

Jak wiadomo, prezydent Petro Poroszenko uważa, że sytuacja wokół byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego nie jest warta międzynarodowej uwagi.

Saakaszwili został zatrzymany wieczorem 8 grudnia w mieszkaniu byłego szefa Głównego Zarządu Narodowej Policji Ukrainy obwodu ługańskiego Jurija Pokyńborody.

Znajduje się on w areszcie śledczym SBU w Kijowie.

Jak wyjaśniła rzeczniczka prokuratora generalnego Łarysa Sargan, zarzuca się mu wykroczenia przewidziane w części 2 artykułu 256 „wspieranie członków organizacji przestępczych i ukrywanie ich działalności przestępczej”.

Według rzeczniczki „Ruchu Nowych Sił” Mariany Pocztar, Saakaszwili został przeszukany.

Prokuratura Generalna Ukrainy zawiadomiła, że czynności śledcze w stosunku do zatrzymanego odbywały się w obecności jego adwokata. Prokuratorzy będą ubiegać się przed sądem o zasądzenie środka zapobiegawczego dla Saakaszwilego w postaci aresztu domowego.

W związku z aresztowaniem Saakaszwili ogłosił bezterminową głodówkę.

Jak poinformował adwokat polityka, rozprawa w sprawie wyboru środka zapobiegawczego dla Saakaszwilego może odbyć się w poniedziałek, 11 grudnia. W tym dniu miną 72 godziny, gdy zgodnie z przepisami Kodeksem postępowania karnego Ukrainy może zostać zasądzony środek zapobiegawczy.

Ponadto, lider „Batkiwszczyny” Julia Tymoszenko zaapelowała do prezydenta Petra Poroszenki o natychmiastowe zwolnienie Micheila Saakaszwilego.

Artykuły powiązane