Administracja Trumpa zaostrzyła prawo bezwizowe Stanów Zjednoczonych

Administracja Trumpa zaostrzyła prawo bezwizowe Stanów Zjednoczonych
Administracja Donalda Trumpa przedstawiła nowe wymagania 38 krajom, które uczestniczą w programie ruchu bezwizowego USA.

Jak informuje Reuters, obecnie kraje te muszą wykorzystywać informacje o operacjach antyterrorystycznych USA w celu sprawdzenia swoich obywateli przekraczających granicę krajów trzecich. Podkreśla się, że w wielu krajach już się to robi. Obecnie muszą to robić wszystkie kraje, które zawarły porozumienie bezwizowe ze Stanami Zjednoczonymi.

Ponadto, Waszyngton nakazał przeprowadzić kampanie informacyjne o skutkach przekroczenia czasu pobytu w USA w tych krajach, których obywatele najczęściej tego nadużywają.

Wśród takich krajów są Grecja, Węgry, Portugalia, San Marino.

Obywatele tych krajów, którzy przekroczyli możliwy okres pobytu w USA, w przyszłości mogą zostać między innymi pozbawieni prawa do bezwizowego pobytu w USA.

USA zacznie również oceniać kraje, które zawarły umowy bezwizowe z Waszyngtonem, pod względem ich gwarancji przeciwko „zagrożeniami wewnętrznymi” na swoich lotniskach, szczególnie w tych, które mają bezpośrednie połączenia lotnicze do USA.

Celem kontroli jest upewnienie się, że pracownicy lotnisk i lotnictwa w tych krajach nie są skorumpowani i nie starają się stwarzać zagrożenia dla samolotów, szczególnie tych, które są związane z USA.

Jak wiadomo, wcześniej prezydent USA Donald Trump wezwał Kongres do zakończenia dywersyfikacyjnej loterii wizowej, znanej „Zieloną Kartą”.

Jego zdaniem, przez nią do Stanów Zjednoczonych trafiają „najgorsze osoby z tych krajów”.

Artykuły powiązane