Saakaszwili powiedział, że nie będzie kompromisów w negocjacjach z władzą

Saakaszwili powiedział, że nie będzie kompromisów w negocjacjach z władzą
Lider „Ruchu Nowych Sił” Micheil Saakaszwili wezwał na kolejny „Marsz za impeachmentem” i oświadczył, że w „negocjacjach ze wszystkimi podmiotami politycznymi, w tym Bankową”, nie może być żadnych kompromisów w wielu sprawach.

Saakaszwili napisał o tym na swojej stronie na Facebooku 16 grudnia.

„Musimy wyjść na marsz, by powstrzymać władzę przed ostatnim krokiem, który uczyni ją dyktaturą (...). Kiedy mówię o potrzebie negocjacji ze wszystkimi podmiotami politycznymi, w tym Bankową, są one potrzebne w interesie kraju. Jeśli chcemy pokojowego przejścia od oligarchii do normalnego życia, musimy rozmawiać”, – powiedział.

Saakaszwili dodał, że „nie może być żadnych kompromisów” w sprawie odsunięcia oligarchów od kierownictwa kraju, nieingerencji w pracę Narodowego Biura Antykorupcyjnego, odrzucenia wszystkich systemów korupcyjnych i kary dla uczestniczących w nich ludzi, zaprzestania represji politycznych, dymisji prokuratora generalnego, utworzenia sądów antykorupcyjnych i mechanizmów impeachmentu oraz usuwania barier dla impeachmentu.

„Nie będziemy destabilizować kraju, jednak budkę będziemy sprzątać do końca. Właśnie w tym celu wychodzimy jutro na marsz za impeachmentem (...). Jeśli do powstrzymania dyktatury przyda moja wolność, a nawet życie, potwierdzam swoją gotowość do ich poświęcenia”, – dodał Saakaszwili.

Jak wiadomo, Micheil Saakaszwili został zatrzymany wieczorem 8 grudnia i umieszczony w celi aresztu tymczasowego Służby Bezpieczeństwa Ukrainy na ulicy Askoldowej.

Zarzuca mu się naruszenie ust. 2 art. 256 – „Wspieranie członków organizacji przestępczych i ukrywanie ich przestępczej działalności”.

Prokuratura Generalna twierdzi, że Micheil Saakaszwili porozumiał się z człowiekiem Wiktora Janukowycza Serhijem Kurczenką o finansowaniu akcji protestu.

11 grudnia Peczerski Sąd Rejonowy Kijowa nie chciał uwzględnić wniosku prokuratury, która prosiła o całodobowy areszt domowy dla Saakaszwilego, i wypuścił byłego prezydenta Gruzji oraz lidera partii „Ruch Nowych Sił” Micheila Saakaszwili w czasie śledztwa, nie wybierając wobec niego żadnego środka zapobiegawczego.

15 grudnia Prokuratura Generalna złożyła w Sądzie Apelacyjnym Kijowa skargę na odmowę poprzedniej instancji, by objąć Micheila Saakaszwilego aresztem domowym.

Akcje z udziałem Saakaszwilego w Kijowie rozpoczęły się 17 października. W każdą niedzielę pod Radą Najwyższą odbywa się wiec, a kilka tygodni pod rząd – „Marsz za impeachmentem”, ponieważ uczestnicy akcji domagali się od władz przyjęcia ustawy o impeachmencie i sądzie antykorupcyjnym do 3 grudnia, które nie zostały uchwalone.

Artykuły powiązane