Juncker odrzucił pomysł zmniejszenia wypłat unijnych dla Polski

Juncker odrzucił pomysł zmniejszenia wypłat unijnych dla Polski
Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker powiedział, że odrzuca ideę redukcji wypłat unijnych dla Polski na tle długotrwałego sporu między Brukselą a Warszawą w kwestii rządów prawa i zobowiązań w stosunku do uchodźców.

Powiedział o tym na antenie telewizji ARD, przekazuje Politico.

Przed spotkaniem z nowym premierem Polski Mateuszem Morawieckim Juncker podkreślił, że wolałby, aby UE i Polska „rozsądnie ze sobą rozmawiały, nie uciekając się do groźnych gestów”.

„Nie jestem w bojowym nastroju”, - powiedział Juncker.

Polska jest największym beneficjentem funduszy UE. W ramach bieżącego siedmioletniego budżetu UE Polska do 2020 roku liczy na otrzymanie około 100 mld euro. Niektóre kraje Europy Zachodniej są zaniepokojone z powodu nakierowania takiej sumy do kraju, który łamie normy UE.

W ubiegłym miesiącu Komisja Europejska postanowiła uruchomić artykuł 7 wobec Polski w sprawie reformy jej sądownictwa, co może prowadzić do zawieszenia prawa głosu Polski w UE.

Juncker powiedział, że jako dla przewodniczącego Komisji Europejskiej byłoby dla niego bezcelowe „groźne ingerowanie w dyskusję na ten moment”, dlatego woli grać rolę mediatora.

„Nie jestem w bojowym nastroju. Chciałbym, abyśmy my i naród polski przenieśli się na wspólny grunt. Źle mówić o narodzie polskim, nie rozmawiając z polskim narodem. Rozmawiam z polskim narodem”, - powiedział er.

Artykuły powiązane