5% wszystkich przebywających w Polsce Ukraińców pochodzi z Donbasu

5% wszystkich przebywających w Polsce Ukraińców pochodzi z Donbasu
W Polsce przebywa 1,5 mln Ukraińców, a 5% z nich pochodzi z terenów, na których trwa wojna, powiedział premier Polski Mateusz Morawiecki.

„Chcemy przekonać naszych partnerów z Unii Europejskiej, że wykonujemy naszą część zobowiązań w sprawie migracji, ale nasza sytuacja jest inna niż sytuacja we Włoszech czy Grecji. Syria czy Libia to nie są jedyne wrażliwe i trudne regiony, jeśli chodzi o pochodzenie migracji”, – oświadczył szef polskiego rządu podczas spotkania z zagranicznymi dziennikarzami w środę 10 stycznia, poinformował w czwartek TVN24.

W tym kontekście Morawiecki wspomniał o wielkiej migracji do Polski z Ukrainy, stwierdzając, że obecnie w Polsce przebywa około 1,5 miliona Ukraińców, z których około 5% pochodzi z terytorium Donbasu, gdzie trwa wojna.

Jak mówi, Polska podtrzymuje stanowisko, że uchodźcom z Bliskiego Wschodu i Afryki trzeba pomagać w miejscach ich pochodzenia. Wśród przykładów pomocy w miejscach pochodzenia migrantów premier wspomniał o udziale polskiego rządu przede wszystkim w Europejskiej Inicjatywie ds. Rozszerzenia Inwestycji Gospodarczych.

Wcześniej Morawiecki poinformował szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude’a Junckera, że konflikt na wschodzie Ukrainy doprowadził do tego, że w Polsce zatrzymało się wielu Ukraińców uciekających przed wojną. Morawiecki pierwszego dnia po zatwierdzeniu go na stanowisku szefa rządu oświadczył, że Polska przyjęła bardzo wielu uchodźców z Ukrainy, gdzie toczy się wojna.

Jak zawiadamiał WSCHODNIK, mimo deklaracji władz polskich o „milionach uchodźców z Ukrainy” przez dwa lata w Polsce status uchodźcy uzyskało 88 Ukraińców, a 239 obywateli Ukrainy dostało status osoby wymagającej dodatkowej ochrony.

Według oficjalnej informacji Urzędu ds. Cudzoziemców w okresie od stycznia do października 2017 r. 625 obywateli Ukrainy zwróciło się do resortu z prośbą o zapewnienie im międzynarodowej ochrony. W 2016 roku takich spraw było 1306, co wskazuje na zmniejszenie tej kategorii osób prawie o połowę.

Artykuły powiązane