Klimkin określił wypowiedzi polskich polityków o napływie ukraińskich uchodźców mianem „totalnej bzdury”

Klimkin określił wypowiedzi polskich polityków o napływie ukraińskich uchodźców mianem „totalnej bzdury”
Klimkin oświadczył, że Ukraińcy, którzy tymczasowo przenieśli się do Polski, „ratują polską gospodarkę”.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin zareagował na wypowiedzi polskich polityków na temat masowego napływu „uchodźców” z Ukrainy i określił je mianem „totalnej bzdury”.

Szef MSZ oświadczył o tym na konferencji prasowej w trakcie wizyty roboczej w Czerniowcach, przekazuje agencja UNIAN.

„Czasami mówi się o Ukraińcach jako o uchodźcach. To oczywiście totalna bzdura i wszyscy oczywiście to rozumieją”, – powiedział Klimkin.

Przypomnijmy, że podczas spotkania z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckerem premier Polski Mateusz Morawiecki w kontekście rozmowy o uchodźcach w Europie powiedział, że „Syria czy Libia to nie są jedyne wrażliwe i trudne regiony, jeśli chodzi o pochodzenie migracji”, - poinformował TVN24. Zaznaczono, że Morawiecki miał na myśli sytuację wokół ukraińskich emigrantów.

Premier zaznaczył, że obecnie w Polsce mieszka 1,5 miliona Ukraińców, 5% z nich pochodzi z regionów, gdzie toczą się działania wojenne.

Natomiast Klimkin powiedział, że w ciągu dwóch lat tylko 88 Ukraińców otrzymało azyl w Polsce, więc mówienie o napływie ukraińskich uchodźców jest niepoprawnie.

„Mamy bardzo dokładne cyfry – obecnie w Polsce są setki tysięcy Ukraińców. W ciągu ostatnich dwóch lat w Polsce oficjalnie azyl otrzymało 88 Ukraińców. Więc mówienie o jakichś poważnych liczbach dotyczących azylu w odniesieniu do Ukraińców, którzy masowo starają się prosić o azyl, lub w ogóle mogą być uznani za uchodźców, jest niepoprawnie”, – dodał szef MSZ.

Klimkin oświadczył, że Ukraińcy, którzy tymczasowo przenieśli się do Polski, „ratują polską gospodarkę i jednocześnie wspomagają konkurencyjność polskiej gospodarki”.

„Nasi polscy przyjaciele mówią mi, że nawet w niektórych przypadkach Ukraińcom już oferuje się większą pensję”, - powiedział minister.

Artykuły powiązane