Bułgaria obiecuje zrobić wszystko, aby nie wprowadzono sankcji przeciwko Polsce

Bułgaria obiecuje zrobić wszystko, aby nie wprowadzono sankcji przeciwko Polsce
UE nie powinna doprowadzać sytuacji do głosowania w sprawie wprowadzenia sankcji wobec Polski, co doprowadzi do „bezsennych nocy” dla krajów bloku.

O tym 11 stycznia powiedział Bojko Borisow, premier Bułgarii, która od stycznia objęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, informuje EUobserver.

„Nie musimy do tego doprowadzać”, - powiedział dziennikarzom w Sofii Borisow.

W ubiegłym miesiącu Komisja Europejska uruchomiła procedurę sankcji przeciwko Warszawie z powodu naruszenia praworządności. Komisja stwierdziła, że jeśli polski rząd nie wycofa się do końca marca, poprosi Radę UE o zawiadomienie o „rażącym ryzyku poważnego naruszenia przez Polskę praworządności”.

Borisow dodał, że Bułgaria „zrobi wszystko”, aby nie doprowadzić dyskusji w tej sprawie do Rady. Powiedział, że taka dyskusja między państwami członkowskimi „stworzy bardzo niebezpieczny precedens”.

Borisow oświadczył, że naruszenie praworządności jest „zbyt ogólne”, aby je zmierzyć. „Za każdym razem, gdy chcesz zranić czyjeś uczucia, poruszasz kwestię »rządów prawa«”, - dodał bułgarski premier.

Równocześnie Borysow ma nadzieję, że polski rząd zrobi wszystko, by „przezwyciężyć sprzeczności i znaleźć wspólny język”. „Czuję, że rząd wkłada wysiłek w poszukiwanie rozwiązania”, - dodał.

Artykuły powiązane