Niemcy nie mają nic przeciwko dyskusji na temat reparacji dla Polski, sprawa jest już jednak załatwiona

Niemcy nie mają nic przeciwko dyskusji na temat reparacji dla Polski, sprawa jest już jednak załatwiona
Minister spraw zagranicznych Niemiec zaproponował utworzyć grupę ekspercką ds. badania oświadczeń niektórych polskich nacjonalistycznych liderów, którzy mówili, że Berlin powinien wypłacić odszkodowanie za szkody wyrządzone Polsce podczas II wojny światowej.

Jak informuje Associated Press, Sigmar Gabriel podczas spotkania z nowym ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem w środę wyraźnie oświadczył, że zgodnie z prawem międzynarodowym i zgodnie z dwustronnymi umowami między dwoma krajami kwestia reparacji wojennych została dawno ustalona.

Czaputowicz powiedział, że jest otwarty na pomysł zaangażowania ekspertów do rozpatrzenia tej kwestii.

Jego zdaniem dyskusja o reparacjach jest dla Polski ważna.

 Należy podkreślić, że sejmowe Biuro Analiz Prawnych opublikowało wniosek, zgodnie z którym Polska ma uzasadnione podstawy do żądania reparacji wojennych od Niemiec.

Według szacunków komisji w wyniku działań Niemiec podczas II wojny światowej Polska poniosła straty na kwotę 48,8 mld dolarów.

Jak informował WSCHODNIK, Niemcy odrzuciły żądanie Polski w zakresie nowych negocjacji w sprawie wypłaty dodatkowych reparacji wojennych za działania z czasów II wojny światowej, podkreślając, że problem ten został rozwiązany w 1953 roku.

Artykuły powiązane