Rząd Niemiec sprawdzi ustawę o reintegracji Donbasu pod względem zgodności z mińskimi porozumieniami

Rząd Niemiec sprawdzi ustawę o reintegracji Donbasu pod względem zgodności z mińskimi porozumieniami
Niemcy twierdzą, że porozumienia z Mińska, uznawane również przez Ukrainę, powinny pozostać niezmienione.

Rząd Niemiec zamierza zbadać kwestię zgodności ustawy „O specyfice polityki państwa w odniesieniu do zabezpieczenia suwerenności państwowej Ukrainy na tymczasowo okupowanym terytorium w obwodach donieckim i ługańskim” z osiągniętymi w trakcie negocjacji w Mińsku porozumieniami, informuje DW.

Porozumienia z Mińska, które są uznawane przez Kijów, powinny pozostać niezmienione, podkreślił przedstawiciel kanclerz Niemiec Steffen Seibert. W tym kontekście obiecał, że rząd Niemiec zbada kwestię zgodności ustawy o reintegracji Donbasu z porozumieniami mińskimi.

„Te porozumienia są tymi ramami, które zostały stworzone w celu poszukiwania pokojowego rozwiązania konfliktu zbrojnego w Donbasie, i w których bierze również udział rząd federalny Niemiec. Te ramy, które są uznawane również przez samą Ukrainę, powinny pozostać niezmienione”, - podkreślił Seibert.

Podkreślił on również fakt, że rząd Niemiec do tej pory nie przedstawiło ostatecznej oceny przyjętej przez ukraiński parlament ustawy. Ale przypomniał, że „Ukraina jest ofiarą agresji, która jest wspomagana przez Rosję”, która dostarcza bojówkarzom broń i okazuje inną pomoc, jak również to, że rosyjscy żołnierze są obecni na terytorium Ukrainy.

Przypomnijmy, że 6 października 2017 roku Rada Najwyższa Ukrainy zatwierdziła w pierwszym czytaniu prezydencki projekt ustawy (nr 7163) „O specyfice polityki państwa w odniesieniu do zabezpieczenia suwerenności państwowej Ukrainy na tymczasowo okupowanym terytorium w obwodach donieckim i ługańskim”. Projekt między innymi określa okupowane przez Rosję terytoria w obwodach donieckim i ługańskim i uznaje prawo Ukrainy do samoobrony, zgodnie z artykułem 51 Karty Narodów Zjednoczonych.

18 stycznia Rada Najwyższa Ukrainy w drugim czytaniu w całości przyjęła projekt ustawy nr 7163. Poparło go 280 deputowanych.

Artykuły powiązane