Ukraina i Polska to partnerzy strategiczni i kraje nie mają innego wyjścia, jak tylko współpracować - Jan Piekło

Ukraina i Polska to partnerzy strategiczni i kraje nie mają innego wyjścia, jak tylko współpracować - Jan Piekło
Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Ukrainy w trakcie spotkania przedstawią wspólne stanowiska odnośnie spraw bieżących, a Jacek Czaputowicz rozumie, że oba kraje to strategiczni partnerzy, twierdzi ambasador Polski na Ukrainie Jan Piekło.

"Jest zmiana (na szczeblu ministrów – red.), myślę, że będzie spotkanie ministrów spraw zagranicznych Ukrainy i Polski, po czym usłyszymy ich wspólne stanowisko na konferencji prasowej. Myślę, że nasze kraje nie mają innego wyjścia, jak tylko współpracować. Jesteśmy partnerami strategicznymi. Rozumieją to tak samo poprzedni szef MSZ, jak i nowy, a także i Ukraińcy", - powiedział on w komentarzu dla agencji "Interfax-Ukraina" w poniedziałek w Kijowie.

Przy tym dyplomata podkreślił: "musimy omówić szczegóły, prowadzić szeroki dialog z ministrami, społeczeństwem. Dzielimy wspólne losy".

Polski ambasador twierdzi, że Polska nie planuje zmniejszać ilości pomocy Ukrainie

"Przekazujemy pomoc tak za pośrednictwem ONZ jak i przez projekt UNDP. Również wydzielamy środki dla przesiedleńców z Donbasu, aby mogli znaleźć pracę, kupić niezbędne rzeczy. Wraz z wiceministrem spraw zagranicznych Polski Bartoszem Cichockim byliśmy w Kramatorsku i Sławiańsku, gdzie widzieliśmy sytuację. Pomagamy również w rehabilitacji ukraińskich wojskowych" - powiedział Jan Piekło.

Przy tym polski dyplomata podkreślił, że pomoc będzie kontynuowana i w tym roku, zauważając: "Nikt nie mówił, że na to nie będą przeznaczane środki".

Wcześniej, w poniedziałek minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin poinformował o porozumieniu z polskim kolegą Jackiem Czaputowiczem odnośnie spotkania pod koniec lutego.

"Będziemy rozmawiać z naszymi polskimi przyjaciółmi właśnie na bazie naszych przyjaznych stosunków, właśnie tak, i należy zastopować wszelkie spekulacje i upolitycznienie tej kwestii (historycznych sporów – IF)", - powiedział on na konferencji prasowej na temat wyników działalności ukraińskiej dyplomacji w 2017 roku i priorytetów w 2018 roku w Kijowie.

Artykuły powiązane