Ławrow oskarżył Kijów o „niszczenie porozumień mińskich”, Kijów odpowiada

Ławrow oskarżył Kijów o „niszczenie porozumień mińskich”, Kijów odpowiada
Ukraina popełni wielki błąd niszcząc porozumienia mińskie, jeśli ostatecznie przyjmie ustawę o reintegracji Donbasu, uważa szef MSZ Rosji.

Ukraina „popełni wielki błąd niszcząc porozumienia mińskie”, jeśli ustawa o reintegracji Donbasu zostanie ostatecznie przyjęta. Oświadczył o tym szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow w wywiadzie dla telewizji Rossija-1.

„Ten, kto wykona pierwszy krok w kierunku zniszczenia porozumień mińskich, popełni wielki błąd. Zresztą kijowskie władze znajdują się o krok od tego błędu, jeśli ostateczne przyjmą ustawę o reintegracji, która miała teraz drugie czytanie. Zobaczymy”, – powiedział rosyjski minister.

Przy tym projekt ustawy o reintegracji Donbasu i ustawę o szkolnictwie Ławrow określił mianem „prowokacyjnych”.

„Europa bardzo czujnie obserwuje procesy, które zachodzą na Ukrainie, zwłaszcza w odniesieniu do gwałtownego zwiększenia wpływu radykałów i neonazistów”, – oświadczył.

MSZ Ukrainy odpowiedziało na oświadczenie Ławrowa, nazywając „niszczeniem” mińskich porozumień niewykonanie przez Rosję swoich zobowiązań i kontynuowanie agresji. Tak rzeczniczka ukraińskiego MSZ Marjana Beca zareagowała na oświadczenie szefa MSZ Rosji Siergieja Ławrowa.

„»Niszczeniem« mińskich porozumień jest dalsze niewykonanie przez Federację Rosyjską swoich zobowiązań i kontynuowanie agresji”, – napisała Beca na swoim Twitterze.

Wcześniej rosyjskie MSZ zawiadomiło, że przyjęcie przez Radę Najwyższą Ukrainy ustawy o reintegracji Donbasu „grozi niebezpieczną eskalacją”.

Przypomnijmy, że 18 stycznia Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła ustawę o reintegracji Donbasu.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko uważa, że ustawa pomoże odzyskać Ukrainie okupowane terytorium drogą polityczno-dyplomatyczną.

Artykuły powiązane