Merkel chce pozostać kanclerzem Niemiec do 2021 roku

Merkel chce pozostać kanclerzem Niemiec do 2021 roku
Angela Merkel zamierza pozostać kanclerzem i liderem CDU do następnych wyborów.
Pomimo ustąpienia Martina Schulza ze stanowiska przewodniczącego SPD, Merkel widzi go w składzie nowego rządu.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zdementowała plotki dotyczące możliwości ustąpienia ze stanowiska kanclerza federalnego przed kolejnymi wyborami parlamentarnymi w 2021 roku. Jeśli członkowie Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) zagłosują za utworzeniem rządowej koalicji z blokiem CDU/CSU, zamierza ona pozostać szefem rządu do końca kadencji, oświadczyła kanclerz w niedzielę, 11 lutego, w programie niemieckiej telewizji ZDF Berlin direkt, informuje DW

„Należę do tych osób, które dotrzymują swoich obietnic”, - podkreśliła Merkel. W przypadku, gdy SPD będzie głosować przeciwko „wielkiej koalicji”, kanclerz Niemiec nie wykluczyła możliwości rozpisania nowych wyborów parlamentarnych.

Przy tym Merkel podkreśliła, że zamierza dalej piastować stanowisko szefa CDU i nie zgodziła się z twierdzeniami o utracie swojej pozycji wewnątrz partii.

Decyzja o ustąpieniu socjaldemokratom w trakcie negocjacji koalicyjnych Ministerstwa Finansów, któremu zgodnie z tradycją przewodniczy przedstawiciel CDU, była dla Angeli Merkel „bolesna”, ale jej zdaniem „dająca się uzasadnić”. Powiedziała ona, że w przeciwnym razie negocjacje z SPD o utworzeniu koalicji rządowej utknęłyby w martwym punkcie lub zakończyły się fiaskiem.

„Rezygnacja z Ministerstwa Finansów jest ceną CDU za utworzenie nowego rządu”, - zaznaczyła Merkel, a dla biorących udział w negocjacjach przywódców chrześcijańskich demokratów decyzja ta była „bardzo świadoma”. Ostatecznie właśnie kanclerz ponosi odpowiedzialność za sformowanie nowego rządu.

Według Angeli Merkel chrześcijańscy demokraci ogłoszą nazwiska swoich ministrów w nowym rządzie przed zjazdem partyjnym zaplanowanym na 26 lutego. Na tym spotkaniu kierownictwo partii powinno odbyć głosowanie w sprawie utworzenia „wielkiej koalicji”.

Przypomnijmy, że 7 lutego w Niemczech pomyślnie zakończyły się negocjacje w sprawie utworzenia wielkiej koalicji rządowej.

Artykuły powiązane