MSZ Niemiec jest niezadowolone z realizacji mińskich postanowień

MSZ Niemiec jest niezadowolone z realizacji mińskich postanowień
Przez trzy lata, od momentu ich podpisania, można było osiągnąć więcej sukcesów w regulowaniu konfliktu na Donbasie - uważa niemiecka dyplomacja.

W Ministerstwie Spraw Zagranicznych Niemiec oceniono postępy w realizacji porozumień mińskich w ciągu trzech lat od momentu ich przyjęcia (12 lutego 2015 roku).

Niemiecki MSZ podkreślił, że "dzięki mińskim umowom udało się ograniczyć konflikt na wschodzie Ukrainy i zapobiec jego dalszemu rozprzestrzenianiu się w regionie". Jednak zauważono też, że nie podjęto wystarczających wysiłków, aby go zakończyć.

"Zrobiono zbyt mało, aby załagodzić konflikt, w którym zginęło co najmniej 10 tys. osób. Nie możemy być zadowoleni z postępów poczynionych przez ostatnie trzy lata." - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej Ministerstwa.

Niemieckie MSZ jest przekonane, że jeśli istnieje coś takiego jak wola polityczna, już teraz można osiągnąć sukces. Jako przykład takiego osiągnięcia niemieccy dyplomaci podali dużą wymianę więźniów pod koniec grudnia ubiegłego roku.

"Zwracamy się do wszystkich stron konfliktu z apelem, by udowodnili wreszcie wolę polityczną w realizacji porozumień mińskich. W pierwszej kolejności ważne jest, aby ustabilizować sytuację w dziedzinie bezpieczeństwa i wycofać ciężkie uzbrojenie z regionu. Perspektywa wprowadzenia do Donbasu misji pokojowej Organizacji Narodów Zjednoczonych może umożliwić realizację mińskich postanowień" - podkreślili dyplomaci.

Dyplomacja zapowiedziała również kontynuację prac w Normandzkiej Czwórce, wraz z Francją, aby znaleźć rozwiązanie, dzięki któremu pokój na wschodzie Ukrainy zostanie przywrócony.

Jak informują media, spotkanie szefów dyplomacji państw "Normandzkiej Czwórki" – Ukrainy, Niemiec, Francji i Rosji – może odbyć się 16 lutego w ramach Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

Należy pamiętać, że 54 Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa odbędzie się w dniach 16-18 lutego 2018 roku.

Artykuły powiązane