Szef MSZ wzywa do utrzymania sankcji wobec Rosji

Szef MSZ wzywa do utrzymania sankcji wobec Rosji
Dyplomata przypomniał, że Rosja jest agresorem, a Polska opowiada się za umocnieniem prawa międzynarodowego.

Minister spraw zagranicznych Polski Jacek Czaputowicz powiedział, że Rosja jest agresorem, a sankcje nałożone na nią za aneksję Krymu i wojnę w Donbasie powinny zostać utrzymane.

„My uważamy, że Rosja jest agresorem, że trzeba utrzymać sankcje, na Forum Rady Bezpieczeństwa naszym hasłem jest umocnienie prawa międzynarodowego”, - podkreślił minister w wywiadzie dla telewizji wPolsce.pl.

Podkreślił również rozbieżność interesów Polski i Rosji, a także niezdolność do poprawy stosunków dwustronnych. Jednak zdaniem Czaputowicza nie oznacza to, że relacje powinny zostać zamrożone.

„Wrak (TU154M) nie został zwrócony, uważamy, że powinien zostać zwrócony niezwłocznie Polakom, są spory różne historyczne”, - powiedział szef MSZ.

Według dyplomaty Rosja również nieprzyjaźnie odnosi się do pozycji Polski w Unii Europejskiej w sprawie budowy gazociągu Nord Stream 2, a także sojuszu z USA.

„W związku z tym na jakieś kordialne, ciepłe relacje nie ma szans, ale nie oznacza to, że te stosunki mają być zamrożone”, - podkreślił Jacek Czaputowicz.

Minister przypomniał, że w niektórych sprawach stanowiska obu krajów są podobne. Rosja i Polska są zainteresowane stabilizacją sytuacji w Afganistanie.

„Powinniśmy utrzymywać kontakty dyplomatyczne (...) także z Rosją i powinniśmy do tego dążyć”, - cytuje ministra Polskie Radio.

Przypomnijmy, że wcześniej szef MSZ poinformował, że Polska w ramach pracy w ONZ będzie nalegała na konieczność przestrzegania prawa międzynarodowego w odniesieniu do Ukrainy, a także o tym, że Warszawa będzie dążyć do maksymalizacji udziału w uregulowaniu konfliktu w Donbasie

„Dla Polski prawo międzynarodowe stanowi podstawę ładu międzynarodowego, a sytuacja, gdzie jest ono łamane, a jest także w sąsiedztwie Polski, na wschodzie wobec Ukrainy, nie służy zapewnieniu bezpieczeństwa”, – podkreślił Czaputowicz.

Artykuły powiązane