Ukraina nie będzie zwracać UE pieniędzy przeznaczonych na modernizację przejść granicznych

Ukraina nie będzie zwracać UE pieniędzy przeznaczonych na modernizację przejść granicznych
Ukraina nie będzie zwracać Unii Europejskiej 8 milionów euro, które nie zostały wykorzystane do realizacji sześciu projektów modernizacji przejść granicznych.

Poinformowała o tym wicepremier Ukrainy Iwanna Kłympusz-Cyncadze, przekazuje RBK-Ukraina.

"Stało się to z powodu tego, że Ukraina nie mogła tak na poziomie Państwowej Służby Fiskalnej usługi, jak i na poziomie władz lokalnych wykonać swoich zobowiązań w ramach tych projektów. Ukraina nie powinna zwracać 8 mln euro. Istnieją inne mechanizmy, w jaki sposób UE może zbilansować te środki Ukrainie w przyszłych programach. Podejrzewam, że właśnie w taki sposób będą się rozwijać wydarzenia odnośnie środków, które nieefektywnie wykorzystano w Ukrainie", — powiedziała wicepremier.

Według słów Kłympusz-Cyncadze, prawie wszystkie projekty pograniczne zostały rozpoczęte w latach 2012-2013.

"Projekty te ciągną się jeszcze z poprzedniego programu finansowania UE. Rozpoczęły się w latach 2012-13. Już na samym początku tych etapów dokonano wielu nadużyć… Nie udało nam się uzgodnić, aby projekty te były kontynuowane. Wraz z tym, możemy prowadzić rozmowy z UE o rozpoczęciu nowego programu współpracy transgranicznej ze względu na wzrost ukraińskiego eksportu do UE, ze względu na fakt, że tranzyt wzrasta" — dodała ona.

Jak informował WSCHODNIK, premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsma poinformował, że Ukraina będzie kontynuować plan rozwoju infrastruktury granicznej przede wszystkim na zachodniej granicy, i będzie rozszerzać ją na podstawie nowych programów współpracy, a także na poziomie stosunków dwustronnych z państwami-sąsiadami.

Przypomnijmy, że projekt modernizacji przejść granicznych na wschodniej granicy UE został uruchomiony w 2014 roku. Był on skierowany na to, aby pomóc zintegrować gospodarkę Ukrainy i gospodarki jej sąsiadów z UE poprzez budowę lub modernizację punktów kontrolnych na granicach z Polską, Węgrami, Słowacją i Rumunią.

Projekt był skierowany na skrócenie czasu przekraczania granic i doskonalenie procedur celnych. UE postanowiła zamknąć go po serii opóźnień, błędów i przekroczenia kosztów z udziałem lokalnych urzędników i wykonawców.

Według stanu na koniec 2017 roku ani jeden z sześciu projektów punktów kontrolnych nie został zakończony. Państwowa Służba Fiskalna Ukrainy wśród powodów nazwała zmianę personelu wewnątrz organizacji, a także długi czas potrzebny do rejestracji umów i uzyskania zatwierdzeń.

Artykuły powiązane