Poroszenko odrzucił pomysł sił pokojowych z Białorusi

Poroszenko odrzucił pomysł sił pokojowych z Białorusi
Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko nie popiera idei białoruskich sił pokojowych na Donbasie.

Oświadczył o tym były szef Rady Najwyższej Białorusi Stanisłau Szuszkiewicz, pisze "Białoruski Partyzant".

Mówiąc o dyskusji w trakcie spotkania z prezydentem Ukrainy odnośnie udziału Białorusi w misji pokojowej na Donbasie, Szuszkiewicz powiedział: "Tutaj kategorycznie - Poroszenko powiedział, że nie może być sił pokojowych z tego kraju, który jest sojusznikiem agresora".

"Białoruś za pośrednictwem Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym oraz przez Umowę o tzw. Unijnym państwie faktycznie ma jednolity związek wojskowy z Rosją, dlatego nie może być sił pokojowych z Białorusi. Kraj-agresor nie może kierować sił pokojowych na Ukrainę", - zaznaczył Szuszkiewicz.

Oświadczył on, że nie było potrzeby, aby Poroszenko wspierał takie stanowisko w dyskusji.

"Jestem przekonany, że każdy, kto uczestniczył w tej rozmowie, się z tym zgodził" - dodał Szuszkiewicz.

Wcześniej minister obrony Białorusi Andriej Rawkow oświadczył, że Białoruś może skierować swoje siły pokojowe na Donbas przy spełnieniu kilku warunków, w szczególności - za zgodą Rady Bezpieczeństwa ONZ i Ukrainy.

Jak informował WSCHODNIK, Minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej w trakcie spotkania ze specjalnym przedstawicielem Departamentu Stanu USA ds. Ukrainy Kurtem Volkerem potwierdził gotowość Mińska do wysłania kontyngentu pokojowego do oddzielnych rejonów obwodów donieckiego i ługańskiego.

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka oświadczył, że Białoruś jest gotowa wziąć udział w misji pokojowej na Ukrainie pod warunkiem porozumienia między prezydentami Ukrainy i Rosji.

Wraz z tym wiceszef MSZ Ukrainy Ołena Zerkal oświadczyła, że MSZ Ukrainy nie uważa za możliwe uczestnictwo Białorusi w misji pokojowej ONZ na Donbasie, ponieważ kraj ten jest członkiem Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym" – wojskowo-politycznego bloku, na czele z Rosją.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oświadczył, że Ukraina jest gotowa do dyskusji o etapach wdrażania misji pokojowej ONZ na Donbasie, a także w odniesieniu do krajów, które będą brały w niej udział. W tym samym czasie zauważył, że zgodnie z zasadą operacji pokojowych, zazwyczaj nie uczestniczą w nich kraje sąsiadujące.

Artykuły powiązane